Genel SağlıkHABERLER

MUTLULUĞUN ANAHTARI

Uzmanlar, daha sağlıklı, mutlu, verimli ve uzun bir yaşam için mutlaka bilinçli beslenme alışkanlığı kazanılması gerektiğini söyledi. İşte size birkaç öneri:

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, daha sağlıklı, mutlu, verimli ve uzun bir yaşam için mutlaka bilinçli beslenme alışkanlığı kazanılması gerektiğini söyledi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yıldırım yaptığı açıklamada, sağlıklı ve dengeli beslenmenin çocukluk döneminde kazanılmasının önemli olduğunu ve bu çağda kazanılan beslenme alışkanlığının ömür boyu sürdürüldüğünü belirtti. Dr. Yıldırım “Çocuklarda büyüme ve gelişme; beslenme, genetik yapı, çevresel etmenler, sosyo-ekonomik durum, kültür ve gelenekler gibi çeşitli etmenlerin etkisi altındadır. Kalıtsal özellikleri ve çevresel etmenleri kontrol etmemiz mümkün olmasa da bilinçli bir beslenme ile daha sağlıklı, mutlu, verimli ve uzun bir yaşama; çocukluktan başlayan doğru beslenme alışkanlıkları kazanarak adım atabiliriz. Okul çağındaki çocuk ve gençlerin, hızlı büyüme ve gelişme nedeniyle pek çok besin öğesine olan gereksinimi diğer dönemlere oranla daha fazladır. Sağlıklı beslenme, sağlıklı çocukluk; sağlıklı çocukluk ise sağlıklı yetişkinlik demektir” dedi.

YETERSİZ VE DENGESİZ BESLENME, GELİŞİMİ DURDURUR

Ülkemizde çocuk ve gençlerin genellikle hatalı beslenme alışkanlığına sahip olduklarının bilindiğini kaydeden Dr. Yıldırım, “Öğün atlama, şeker, tuz ve yağ içeriği yüksek yiyecek tüketimi bu yanlış beslenme alışkanlığının başında gelmektedir. Çocukluk dönemindeki bu hatalı beslenme uygulamaları kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve şişmanlık gibi hastalıklar için temel risk faktörü oluşturmaktadır. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu büyüme ve gelişme geri kalır. Enfeksiyon hastalıkları sık ve ağır seyreder, özellikle kız çocuklarında demir yetersizliğine sık rastlanır. Diş sağlığı olumsuz yönde etkilenir, şişmanlık önemli bir sorun olarak ortaya çıkar” diye konuştu.

Dr. Yıldırım, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanan çocukların oluşturacağı toplumun da sağlıklı olacağını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmanın en başta gelen koşulu sabah kahvaltısı yapmaktan geçer. Bunun dışında günde en az 2 bardak süt için, her öğünde 4 temel besin maddesi tüketmeye özen gösterin. Günde en az 5 kez sebze ve meyve tüketin, 8-10 bardak su için. Günde iki kez diş fırçalayın, yemekleri yavaş ve çiğneyerek yiyin. Yağda kızartılmış ve yağlı besinlerden uzak durun, çay ve kahve gibi içecekleri yemeklerden bir saat önce veya sonra tüketin. Düzenli egzersiz yapın.”