Genel SağlıkHABERLER

MERDİVEN ÇIKABİLEN TEKERLEKLİ SANDALYE

Tekerlekli sandalye kullanan bedensel engelliler bundan böyle daha özgür hareket edebilecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilen tekerlekli sandalyeyi kullananlar, merdiven çıkabilecek ve plajlarda dolaşabilecek.

Son teknoloji ürünü bu tekerlekli sandalye, hepsi aynı büyüklükte ve rahatça dönebilen 4 tekerleğe sahip. Bedensel engelliler, kendilerine önemli bir hareket kabiliyeti sağlayan bu tekerlekli sandalyelerle, desteğe ihtiyaç duymadan merdivenleri inip çıkabiliyor. Bozuk zeminlerde hatta plajlarda daha rahat kullanılan tekerlekli sandalye, istendiğinde iki tekerlek üzerinde yükseltilebiliyor.

Tekerlekli sandalyeyi geliştiren firmanın yetkilileri, bedensel engellilerin bu sandalyeyi kullanmaya başlamadan önce eğitim almaları gerektiği uyarısında bulunuyor. Uzmanlar ayrıca sandalye kullanımının kişisel çaba gerektirdiğini ve en az bir kolunu rahatça oynatabilenler tarafından kullanılabileceğini de belirtiyor.

Ancak bu özelliklere sahip sandalyenin fiyatı da oldukça yüksek. Üretici firma Johnson&Johnson, 29 bin dolar yani yaklaşık 45 milyar liralık bu tekerlekli sandalyelerin satışına yıl sonunda başlamayı planlıyor.