MENİSKÜS NE ZAMAN AMELİYAT EDİLMELİ?

Menisküs yırtığı her ne kadar futbolculara özgü bir hastalık olarak düşünülse de, genç ya da yaşlı birçok kişinin günlük hayatta hareketlerini kısıtlıyor. Bilinçsizce ya da uygun olmayan ekipmanla yapılan spor ise bu rahatsızlığa davetiye çıkarıyor. Medikal tedavi sonuç vermiyorsa ya da ani oluşan bir yırtık diz ekleminin hareketini engelliyorsa, cerrahi tedaviler gündeme geliyor.

Menisküs, bir hastalık ismi olarak algılansa da aslında diz eklemi içerisinde iç ve dış olmak üzere iki tane olan, C şeklindeki fibrokartilaj dokunun ismi. Acıbadem Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Ragıp Gökhan Ulusoy menisküs hakkında şu bilgileri veriyor: “Menisküsün temel görevi, yük dağılımını dengeleyerek eklem yüzeylerini korumak ve kayganlığı artırarak eklem yüzeylerini beslemek. İkincil görevi ise eklem stabilitesini sağlamak. Bu dokunun yırtılması ise menisküs rahatsızlığını ortaya çıkartıyor.”

HER YAŞTA ORTAYA ÇIKABİLİYOR

Ani oluşan yırtıkların genellikle spor aktiviteleri sırasında meydana geldiğini anlatan Dr. Ulusoy, “Özellikle sabit ayak üzerinde yapılan ani dönüşler, çömelip kalkmalar yırtığa neden oluyor. Diğer yırtıklar ise genellikle daha ileri yaşlarda doku aşınmasına bağlı oluşuyor. Oturulan yerden kalkarken yapılan ani dönüşler de bu dönemde menisküs yırtığına sebep olabiliyor” diye bilgi veriyor.

CERRAHİ MÜDAHALE NE ZAMAN GEREKİYOR?

Hastalığın tanısında, klinik muayene ve radyolojik incelemelerden yararlanılıyor. Menisküs yırtığının tek bir tedavi yöntemi yok. Tedavi; yırtığın tipi, büyüklüğü ve yerine bağlı olarak belirleniyor. Yırtığın küçük olduğu durumlarda, eklem kapsülüne yakın ya da dokunun kanlandığı bölgede olması halinde cerrahi olmayan yöntemlerin uygulandığını anlatan Dr. Ragıp Gökhan Ulusoy, şöyle devam ediyor: “İstirahat, soğuk uygulama, non-steroid antienflamatuar ilaçlar cerrahi olmayan tedavinin temelini oluşturuyor. Yırtığın çıkartılması ya da dikilmesi gerekiyorsa, o durumda da cerrahi yöntemden faydalanılıyor.”

CERRAHİ YÖNTEMLER, HANGİ DURUMLARDA KAÇINILMAZ BİR TEDAVİ YÖNTEMİ OLUYOR?

Hastanın şikayetleri uygulanan koruyucu tedavi ile geçmiyorsa, yaşam kalitesi olumsuz yönde etkileniyorsa veya ani oluşan yırtık, şiddetli ağrı ile birlikte dizi kilitlemişse cerrahi yöntemler düşünülüyor.Kişinin, ameliyat olana dek şikayetlerine neden olan aktivitelerden kaçınması gerekiyor. Ameliyat sonrası alınacak önlemler ise yine aktivitelerden kaçınmak, kilo vermek, aşırı ve ağır sporlardan uzak durmak olarak sıralanıyor.

SPOR AYAKKABI SEÇİMİ ÖNEMLİ

Özellikle spor yapanlar için uygun spor ayakkabı seçimi, rahatsızlıktan korunma noktasında önem taşıyor. Dizi büken, bacağın bütün olarak geriye gitmesini sağlayan hamstring kasları ile quadriceps adı verilen uyluk ön kasları ve baldır kaslarının güçlendirilmesi de dizleri korumaya yardımcı oluyor. Ayrıca yırtığa sebep olan mekanizmaları ve doğru dönme, yavaşlama ile durma tekniklerini bilmek de kişiyi bu rahatsızlıktan uzak tutuyor.

MENİSKÜSÜN BELİRTİLERİ

Ağrı, hafif şişlik, takılma veya kilitlenme, dizde boşalma hissi ve dizi tam hareket ettirmede zorluk.