Genel SağlıkHABERLER

MEME KANSERİNİN SEBEPLERİ

Hiç doğum yapmama ya da geç doğum, aileden gelen riskler ve bir memenin kanser nedeniyle alınmış olması gibi önemli nedenler dışında, stres ve ağır ruhsal travmaların da meme kanserine yol açabileceği bildirildi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Esin Emin Üstün, kadınların sosyoekonomik sorunlarının, meme kanseri oluşturabildiğini belirtti.

Mamografi Ünitesi’ne son yıllarda gelen hastalarda kanser tanısı alanların bazısında bilinen etkenlerin olmadığını kaydeden Üstün, şu bilgiyi verdi:

Meme kanseri oluşturan belli başlı risk faktörleri var: Bunlar ailede, daha çok kadın akrabalarda meme kanserinin bulunması, hiç doğum yapmamış ya da 35 yaşın üstünde doğum yapmış olması ve daha önce bir memesinde kanser tanısı almış olması gibi. Bunların dışında sosyoekonomik sorunlar, yoğun yaşanan stres, günlük hayatımıza oturan faktörler oldu. Bize gelen hastaların bir kısmında belirttiğimiz bu önemli sayılan risk faktörlerinin olmadığını görüyor, yoğun üzüntü ve stres yaşayan kadınlarda da meme kanserine rastlıyoruz.