MEME KANSERİNE KARŞI D VİTAMİNİ

D vitamininden elde edilen bir maddenin, meme kanseri hastalarında radyasyon tedavisini güçlendirdiği saptandı.

Önce laboratuvar ortamında, daha sonra laboratuvar denek hayvanları üzerinde yapılan araştırmada, radyasyon ve D vitamini benzeri EB 1089 maddesinin, radyasyon tedavisine duyarlılık göstermeyen kanser hücrelerini yok edebildiği saptandı.

Meme kanseri ameliyatından önce veya sonra uygulanan radyasyon tedavisinde, tedaviye duyarlılık göstermeyen ve dokularda kalabilen kanser hücreleri hastalığın tekrarlanmasını körükleyebiliyor. Dartmouth Tıp Okulu uzmanlarından Dr. Sujatha Sundaram, meme kanseri hastaları üzerinde klinik araştırmalarının yapılacağını duyurdu. Her yıl Amerika’da 20-59 yaşları arasında 200 bin kadının meme kanserine yakalandığı ve 40 bin hastanın öldüğü biliniyor. Fareler üzerinde yapılan araştırmada, radyasyon tedavisiyle birlikte uygulanan EB 1089 ışın tedavisinin, sadece radyasyon tedavisi gören denek hayvanlarına göre, kanser hücrelerini yüzde elli azaltabildiği saptandı.

KANSERE KARŞI D VİTAMİNİ

Araştırmanın, D vitamininin insan sağlığı üzerindeki önemini tekrar gündeme getirdiği bildirildi. Güneş ışınlarını vücudun D vitaminine çevirdiği ve D vitaminin birçok kanser çeşitlerinin önlenmesi üzerinde etkili bulunduğu biliniyor. Fazla oranda D vitamini ise kalsiyum oranını aşırı derecede artırarak, kemik metabolizması ve oluşumu üzerinde yan etki ortaya koyabiliyor.

Vitamin D benzeri EB 1089 maddesinin kimyasal özelliğini değiştiren uzmanlar, kalsiyum kaynaklı yan etkinin azalmasını sağlayabildi. Dr. Sundaram, EB 1089 terapinin, kemoterapi gibi yan etkiler ortaya koymadığını, toksik olmayan bir terapi gerçekleştirdiğini bildirdi. Kemoterapinin saç dökülmesine, iştah kaybına ve faklı yan etkilere yol açtığı biliniyor. Bilim adamları, kanser tedavisinde toksik etki ortaya koymayan terapi yollarının araştırıldığını, EB 1089 ışın terapinin bu tedavilerden biri olabileceğini kaydetti.

Araştırma raporu, Journal of Clinical Cancer Research adlı derginin Haziran sayısında yer aldı.