MEME KANSERİ KONTROLÜ

Meme Kanseri Kontrolü

İspanya’da düzenlenen 3. Avrupa Meme Kanseri Konferansı’na katılan yaklaşık 4000 bilim adamı, doktor ve hasta temsilcisi 19 Mart’tan itibaren 5 gün boyunca meme kanserini tartışacak.

Meme kanseriyle ilgili gerçekler şöyle:

-Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen ortak kanser türü. Bu hastalığa yakalanma riski, ileri yaşla birlikte artıyor.

-Erkekler de meme kanserine yakalanabiliyor, ancak bu nadir görülen bir durum.

-Her yıl dünyada 1 milyon kadında meme kanseri gelişiyor.

-Avrupa’da meme kanserinin en çok 100 binde 90 vakayla Hollanda’da görülüyor. Bu sayı, Yunanistan ve İspanya gibi ülkelerdeki vakaların neredeyse 2 katı.

-Meme kanseri vakalarının çoğu 50 yaş üstü kadınlarda görülürken, 30 yaş altında nadiren rastlanıyor.

-Avrupa’da meme kanserine yakalananların yüzde 73’ü ortalama 5 yıl yaşıyor. Bu rakam diğer ülkelerde farklılaşıyor.

-Meme kanseri vakalarının yüzde 5-10 arası, BRCA1 ve BRCA2 genlerindeki mutasyonun yol açtığı kalıtsal risk nedeniyle ortaya çıkıyor.

-Erken tanı ve tedavi, meme kanseri hastalarının yaşam şansını artırıyor.

-30 yaşından sonra doğum yapan ya da çocuksuz kadınlarda, meme kanserine yakalanma riski artıyor. Yakın bir akrabanın meme kanseri olması, geç menopoz, erken ergenlik ya da aşırı şişmanlık da risk faktörleri arasında yer alıyor.

-Bazı tıbbi araştırmalar, gebelik önleyici ilaçların ya da hormon tedavisinin de meme kanseri riskini az da olsa artırdığını gösteriyor, ancak bu risk ilaç alımının durdurulmasıyla ortadan kalkıyor.

-Kadınlara, kanser belirtisi olabilecek memelerindeki değişiklikleri ya da yumruları kontrol etmeleri tavsiye ediliyor. Ancak memelerdeki çoğu yumru kanser anlamına gelmiyor.

-Mammogramlar, kanserin erken tanısını verebiliyor.

-Meme kanseri ameliyat, kemoterapi, radyoterapi, hormon tedavisi ya da immünoterapi (vücutta bağışıklık oluşturma) ile tedavi ediliyor.

NASIL YAPILIR?

Estee Lauder, Clinique, Aramis ve Donna Karan’ın sponsonluğunda dağıtılan broşürlerde göğüs kontrolü ile ilgili bilgiler veriliyor.

Her ay kendi göğüs kontrolümüzü yapmamız için bir çok geçerli sebep var. Bunlardan biri hem kolay olması, hem de ne kadar sık yaparsanız o kadar iyi olması. Eğer göğsünüzdeki normal duruma alışırsanız değişiklikleri daha çabuk farkedersiniz. Biliniyorki erken teşhis, tedavi ve iyileşmedeki en önemli anahtar.

UNUTMAMALISINIZ

Kendi yaptığınız bu kontrol göğsünüzü dolayısıylada hayatınızı kurtarabilir. Çoğu göğüs kütleleri bayanların kendileri tarafından keşfedilmiştir. Göğüsteki her görülen kütlede kanser değildir.

NE ZAMAN YAPMALIYIZ?

Kendi göğüs kontrolümüzü yapmamız için en uygun zaman adet döneminin hemen sonrasıdır. Yani göğüslerin hassas ve siş olmadığı dönem. Eğer adetleriniz düzenli değil ya da arada bir aksıyorsa bunu her ayın aynı gününde de yapabilirsiniz.
NASIL YAPILIR

-Uzanın ve sağ omzunuzun altına bir yastık koyun, sağ kolunuzu başınızın altına alın.
-Sol elinizin orta parmak uçlarını kütleleri ve kalınlaşmayı hissetmek için kullanın.
-Göğsünüz iyice hissedene kadar yeterince sıkı bastırın. Eğer ne kadar sıkı bastırmanız gerektiğine emin değilseniz doktorunuza baş vurunuz. Ya da doktorunuz size bu muayeneyi yaparken parmaklarını nasıl kullanıyorsa aynısını tekrarlayın. Genelde göğsünüzün normal durumunu öğrenmeye çalışın. Her göğsün alt kıvrımındaki sertlik normaldir.
-Göğsünüzü kontrol ederken sıralı bir şekilde hareket edin. Dairesel, yukarıdan aşağıya ya da üçgen şeklinde. Her seferinde işlemi aynı şekilde tekrarlayın. Bu size hem hangi bölgeyi daha önce kontrol etmiş olduğunuz konusunda kolaylık sağlayacak hem de göğsünüzü hissettiğinizi hatırlamınızı sağlayacaktır.
-Şimdi sol göğsünüzü sağ el parmaklarınızla kontrol ediniz.
-En ufak bir değşiklik fark ettiğinizde acilen doktorunuza baş vurunuz.

Her ay kontrolünüzü yaptıktan sonra ayrıca aynanın önünde de göğüs şeklinizde bir değişiklik var mı diye kontrol ediniz. Ayrıca duştayken de göğüs kontrolünüzü yapmak isteyebilirsiniz. Sabunlu elleriniz ıslak cildinizde kayarak göğsünüzü nasıl hissettiğinizi anlamanızı kolaylaştıracak.