Genel SağlıkHABERLER

MEHMETÇİK’TEN ENGELLİLERE YARDIM

Mersin’de, zihinsel ve bedensel engelli vatandaşlara Mehmetçik yardım elini uzattı.

Jandarma Genel Komutanlığı’nca organize edilen ve Mersin İl Jandarma Alay Komutanlığı’nca çeşitli sivil toplum örgütlerinin de desteği ile elde edilen yardım malzemeleri, Mersinli engelli vatandaşlara törenle dağıtıldı.

Yardımların dağıtımı nedeniyle Jandarma Alay Komutanlığı’nda düzenlenen törene Mersin Valisi Akif Tığ, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Erol Ertan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Canbolat, Mersin İl Jandarma Alay Komutan Vekili Binbaşı Hakan Kaya, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Macit Ceneviz ve çok sayıda engelli vatandaş katıldı. Tören öncesi Jandarma Alay Komutanlığı’na otobüslerle gelen engelliler, yürüme güçlüklüğü çektikleri için Mehmetçiğin omuzlarında oturacakları yerlere taşındı.

Törende bir konuşma yapan Mersin Jandarma Alay Komutan Vekili Binbaşı Hakan Kaya, Türkiye nüfusunun yüzde 12’sinin engellilerden oluştuğunu belirterek, engelli vatandaşlara daha çok destek olunmasını istedi. Vali Akif Tığ da konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Anayasa’da da belirtildiği gibi, diğer bir takım Türk Devleti varoldukça varolmaya devam edecek vasıflarının yanı sıra aynı zamanda bir sosyal devlet olduğunu söyledi. Sosyal devlet olmanın gereklerinin, hem devlet olarak hem de bu devlet içerisinde yaşayan vatandaşlar olarak bir takım sorumluluklar getirdiğini kaydeden Tığ, “Herşeyden önce iller olarak, bizlerde ilimizde yaşayan vatandaşlarımıza gerekli her türlü sosyal ve ekonomik bakımdan katkıda bulunmak zorundayız. Bu devlet anlayışımızın bir gereğidir. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz marifetiyle korunmaya muhtaç çocuklarımızı ve engelli vatandaşlarımızı da ayrı ayrı bölümler halinde onların hayata kazandırılması ve uyum sağlaması için her türlü tedbirleri almaya devam ediyoruz. Sivil toplum örgütleri, bir takım kuruluşlar olarakta vatandaşlarımıza, imkanları olmayan kimselere yardım etmek herşeyden önce bir insanlık borcudur. Devlet için de devlet olmanın gereğidir. Bu çerçevede kahraman silahlı kuvvetlerimizin bir parçası olan Jandarma Teşkilatımız Genel Komutanlığı’nın aldığı bir karar çerçevesinde ilimizde ve diğer 80 ilde kendi imkan veya diğer sivil toplum kuruluşlarının desteği ile bir yardım kampanyası düzenlemiştir. Bu bir semboldür, belki tam olarak yeterli olmayacaktır. Ama karınca kararınca bu yardımı kabul etmelerini istiyorum” dedi.

Konuşmaların ardından 34 adet tekerlekli sandalye, 85 adet forma, 100 çift eşofman, 200 çift çorap, 20 adet parke, 42 koli bez, 15 adet battaniye, 120 takım nevresim, 1 koli iç çamaşırı, 1 adet televizyon ve 10 adet koltuk değneğinden oluşan yardım malzemeleri engellilere dağıtıldı.