Genel SağlıkHABERLER

LİSELİ KIZLARDA MANKEN SENDROMU

Liseli Kızlarda Manken Sendromu

Liseli kızlarda, manken ölçülerinde zayıf görünmek için yemek yememe, dayanayıp yenilen besinleri de şişmanlamamak için zorla kusarak dışarı atma alışkanlığının yaygınlaştığı bildirildi.

Atatürk Üniversitesi (A.Ü) Hemşirelik Meslek Yüksekokulu Halk Sağılığı Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sabahat Gözüm, özellikle 14-18 yaş gurubu genç kızlarda, zayıf görünmek için yanlış beslenme alışkanlığı bulunduğunu söyledi. Bu konuyla ilgili liselerde paneller düzenlediklerini, öğrencilerle konuştuklarını anlatan Doç. Dr. Gözüm, özellikle kız öğrencilerin şişmanlamaktan çok korktuklarını ve manken ölçülerinde görünmek için yoğun çaba sarf ettiklerini kaydetti.

Liseli kızların, bunun için yemek yemekten bile kaçındıklarını anlatan Doç. Dr. Gözüm, ancak bu yaşta vücut metabolizmasının etkisiyle iştahın fazla olduğunu belirtti. İştahın etkisiyle yemek yeme ve zayıflamak konusu arasında kalan genç kızların, bu durumda inanılmaz sağlıksız çözümler geliştirdiğine değinen Doç. Dr. Gözüm, şunları söyledi: “Genç kız şişmanlamak korkusuyla yemek yemiyor. Bu yaşta bir gencin iştahı açıktır ve yemek ister. Gözlemlerimize göre, bu durumda genç, bazı besinleri karşı koyamayarak yiyor. Ancak, hemen ardından gidip zorla kusarak, aldığı besinleri dışarıya atıp, şişmanlamayı önlediğini düşünüyor. Zamanla bu alışkanlık ortadan kalksa bile vücut alınan besinleri kabul etmiyor, kendi dışarıya atıyor.”

Doç. Dr. Gözüm, öğrencileri bu konuda uyarmak için yaptıkları çalışmalarında, özellikle genç kızlara, beslenmenin değil, hareketsizliğin şişmanlamaya yol açtığını anlattıklarını söyledi. “18 yaşında bir genç her zaman hareketledir ve vücudu besinleri kolay yakar” diyen Doç. Dr. Gözüm, bunun, aileler tarafından gençlere iyi aktarılması gerektiğini, gerekirse bir uzmana başvurmalarının yararlı olacağını kaydetti.