Genel SağlıkHABERLER

LİNOLEİC ASİT MUCİZESİ

Ayçiçeği çekirdeğinde ve kenevir tohumunda bulunan linoleic asidin, yüksek tansiyon ve damarların tıkanmasından kaynaklanan inmeyi önleyebildiği saptandı.

Loyola Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmada, linoleic asidin sadece yüksek tansiyonu indirmediği, aynı zamanda beyinde D1 dopamine bağlantısını kontrol ettiği belirlendi. Dopamine maddesinin öğrenme ve hafıza üzerinde önemli rolünün olduğu biliniyor.

Ayçiçeği çekirdeğinde ve kenevir tohumunda bulunan linoleic asidin, yüksek tansiyon ve damarların tıkanmasından kaynaklanan inmeyi önleyebildiği saptandı.

KAVRAMA YETENEĞİ KAYBINI DA ÖNLÜYOR

Linoleic asidin, yüksek tansiyondan kaynaklanan kavrama yeteneği kaybının önlenmesinde de etkili olduğu belirlendi. İnme öncesinde yüksek tansiyon oluştuğuna dikkat çeken uzmanlar, yüksek tansiyonun önlenebilmesiyle inme riskinin de azaltılabileceğini söylediler.

Laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan araştırmada, linoleic asidin sadece yüksek tansiyonu indirmediği, aynı zamanda beyinde D1 dopamine bağlantısını kontrol ettiği belirlendi. Beyindeki özel bölgede D1 dopamine bağlantısının dengelenmesiyle, yüksek tansiyonla ilgili olarak azalan kavrama yeteneğinin de kontrol altına alınabileceği bildirildi. Dopamine maddesinin öğrenme ve hafıza üzerinde önemli rolünün olduğu biliniyor.

Loyola Üniversitesi uzmanları, fareler üzerinde yaptıkları araştırmada, yüksek tansiyonu olan farelere, 4 ay boyunca lineloic asit tedavisi uyguladı. Tedavi sonunda, beyindeki D1 reseptör yoğunluğu artışının öğrenme ve kavrama yeteneğinde olumlu etkisi saptandı. Uzmanlar yüksek tansiyonun erken döneminde linoleic asit beslenmesine önem verilmesi halinde, hem yüksek tansiyonun önlenebileceğini, hem de yüksek tansiyondan kaynaklanan kavrama yeteneği kaybının önlenebileceğine işaret etti.