Genel SağlıkHABERLER

LENFOMA’DA HEDEFE YÖNELİK TEDAVİ

Hedefe yönelik tedaviler lenfoma tedavisinde gelecek vadeden tedavilerdir.

Bu tedavilerin çeşitliliği lenfoma hücreleriyle ilgili genetik özelliklerin daha ileri tanı yöntemleriyle anlaşılmasıyla hızlıca artmaktadır. Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, lenfoma tedavisinde başarı şansının hücre tipine bağlı olduğunu, iyi seyirli hodgkin lenfomasında başarı oranlarının %90’ı aştığını agresif bazı hodgkin dışı lenfomalarda ise %30’un altında olabileceğini ancak hedefe yönelik tedaviyle bu oranların artabileceğini vurguluyor. Turhal ayrıca yaklaşan 15 Eylül Dünya Lenfoma Günü sebebiyle lenfomanınTürkiye’de en sık görülen 10 kanser arasında; erkeklerde 7., kadınlarda da 8. sırada yer aldığını belirtiyor.
Lenfoma, lenfatik sistemik kanseridir. Lenfatik sistem tüm vücutta bulunan ve mikroplarla savaşan beyaz kan hücrelerini üreten ve depolayan sistemdir. Lenfoma oluştuğunda beyaz kan hücreleri kontrolsüz çoğalmakta ve lenf nodlarında şişmeye yol açmaktadır. Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal , Lenfoma’nın genel olarak gençlerde ve daha nadir görülen Hodgkin lenfoması ile yaşlılarda ve daha sık görülen Hodgkin dışı lenfoma olarak ikiye ayrıldığını bu farklılıklar yüzünden de farklı tedavi yaklaşımları olduğunu açıklıyor.
Hodgkin dışı lenfoma’nın ABD’de en sık görülen 5., Türkiye’de ise en sık görülen 10. kanser tipi olduğunu vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, Lenfoma’nın görülme nedenlerini de şöyle sıralıyor: “Afrika ülkerinde görülen bir tipi mikrobikdir ancak kalan türler için en sık bilinen sebebi bağışıklık sistemini zayıflatan ilaç alan organ nakli hastaları ve bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıkları olan (örn. AIDS) hastalardır. Tüm lenfoma hastaları içinde bunlar küçük bir grubu oluşturur. Kalan büyük çoğunluk için lenfomayı oluşturan sebep bilinmemektedir.”
Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal , bazı lenfoma türlerinin iyileşme sürelerinde dalgalı bir seyir izlediğini ancak özellikle agresif olanlarda bir süre sonra kitlebasısı ya da kan elemanlarının yapıldığı kemik iliğinin lenfoma hücrelerince işgaline bağlı sıkıntılar yaşandığını belirtiyor. Lenfoma tedavisinde hücre tipine göre kemoterapi ve/veya hedefe yönelik tedavi ilaçları kullanılır. Hedefe yönelik tedavi ilaçlarının başarılı olması için hücre yüzeyinde bu ilaçların lenfoma hücrelerini tanımasını sağlayan belirteçler olmalıdır. Tedavinin başarı şansı hücre tipine bağlıdır. örneğin daha iyi seyirli tipte olan hodgkin lenfomasında başarı oranları %90’ı aşabilirken, agresif bazı hodgkin dışı lenfomalarda %30’un altında olabilmektedir. Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, uygun hastalarda bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların durdurulmasıyla tedavide başarı sağlanabildiğini ancak bu hastalığın oluşmasını engellemeye yönelik özel bir yaşam tarzı değişikliği olmadığını belirtiyor.