Genel SağlıkHABERLER

LAKTOZ İNTOLERANSINDAN KORUNMAK İÇİN ÇOCUĞUNUZA SÜT İÇME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRIN

Laktoz İntoleransı her gün içilen süt ile giderilebiliyor.

Uzmanlar laktoz intoleransı sebebiyle beslenmeden sütün çıkarılmasının çocuklarda önemli vitamin eksikliğine yol açacağını söylüyor. çocukluk döneminde düzenli süt tüketimi alışkanlığı olmamasından kaynaklanan laktoz intoleransı, her gün miktarı artırılarak içilen süt ile giderilebiliyor.
İnsan vücudunun her gün alması gereken dört temel besinden biri olan süt, çocukluk dönemi itibariyle düzenli alınmadığında gelişim bozukluğuna ve laktoz şekerinin vücutta parçalanamaması sonucu oluşan laktoz intoleransına yol açıyor. Uzmanlar laktoz intoleransının çocukluk döneminde süt içme alışkanlığı edinmemiş vücutlarda daha sık gözüktüğünü belirtirken, tedavisi olarak bilinen sütün günlük beslenmeden çıkarılmasının yanlış olduğunu, çocukların ihtiyacı olan vitamin ve minerallerden yoksun kalacaklarını söylüyor.
Nuh Naci Yazgan üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, laktoz intoleransı vakalarının en büyük sebebinin düzenli süt tüketilmemesi olduğunu kaydetti. İnanç, “çocukluk döneminde süt tüketiminin düzenli olmaması halinde vücudun ürettiği laktaz enzimi azalır. Ayrıca, uzun süre süt tüketmemiş kişilerde sütün içerdiği laktozun sindirimini sağlayan enzimler salgılanma yeteneğini kaybetmeye başlar ve laktoz intoleransıyla karşılaşılabilir. Türkiye’de maalesef yeterince süt tüketilmediği için bu sorun 5 kişiden birinde karşımıza çıkmaktadır” diye konuştu.
Sütte bulunan iyot, demir, çinko, folik asit, B-12, B-6, E ve A vitamin ve minerallerinin eksikliği çocukların zihinsel gelişimini direkt etkilediğini ifade eden İnanç, zihinsel gelişimde oluşan geriliklerin vitamin ve mineral yetersizliğinin giderilmesi ile ortadan kalkmasına yardımcı olacağını kaydetti. İnanç: “özellikle laktoz intoleransı rastlanan çocuklarda süt tüketimi kesinlikle bırakılmamalı, aksine yarım çay bardağı ile başlayıp her gün artan oranlarda süt düzenli olarak başka besinlerle birlikte tüketilmelidir” dedi.
Ebeveynlerin çocuklara düzenli olarak süt içme alışkanlığı kazandırmak için aromalı sütlerden yararlanabileceklerini söyleyen İnanç, aynı zamanda anne ve babaların çocukların yanında süt içmeleri ve bu konuda rol model olmaları alışkanlık edinme sürecine katkı sağlayacağını belirtti.