Genel SağlıkHABERLER

KUŞKONMAZ MUCİZESİ

Türkiye’de az biliniyor olmasına rağmen kalorisi düşük, besin değeri ise oldukça zengin olan kuşkonmaz, dünyada cilde canlılık ve kalp rahatsızlıklarından kemik erimesine kadar birçok hastalığa şifa veren bir bitki olarak tanınıyor.

Uzman Diyetisyen Bengi çetiner, kuşkonmazın düşük kalorisi olmasına rağmen yüksek besin değeriyle antioksidan ve afrodizyak etkisinin olduğunu söyledi.
 
Zambakgiller familyasından olan kuşkonmazın en yaygın türü olarak yeşil kuşkonmaz biliniyor. Meyvemsi bir tada sahip olan kuşkonmazın 100 gramında sadece 25 kalori bulunuyor. Kalorisi son derece düşük olan kuşkonmaz, A ve C vitamini ve B6 vitaminleri ile folik asit, fosfor ve potasyum gibi mineraller bakımından oldukça zengin besin değerine sahip.
Yunanlılar diş, çinliler kısırlık tedavisinde kullanıyor
Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri’nden Uzman Diyetisyen Bengi çetiner, Yunanlıların ve Romalıların kuşkonmazı arı sokması ve diş ağrısı tedavilerinde, çinli şifacıların ise kısırlık tedavisinde kullandığını söyledi. Bengi çetiner, kuşkonmazın mucize niteliğindeki 15 faydasını şöyle sıraladı:
1-    Kan damarlarını güçlendirir.
2-    Kalp rahatsızlığında risk faktörü olan homosisteinin kontrol edilmesine yardımcı olur ve kalbi kuvvetlendirir.
3-    Hücreleri hasar görmekten koruyan güçlü bir antioksidandır.
4-    Kemik erimesini azaltır.
5-    Güçlü bir idrar söktürücüdür.
6-    Bedende oluşan ödemlerin atılmasında etkili olur.
7-    Bedende biriken fazla suların atılmasını sağlar. Böylece kanı temizler.
8-    Kum döktürücüdür.
9-    Cilde canlılık verir.
10-Kuşkonmaz sindirimi kolaylaştırır.
11-Yatıştırıcı ve afrodizyak etkileri vardır.
12-Karaciğer üzerine olumlu etkisi vardır.
13-İyi böbrek çalıştırıcıdır.
14-Sinirleri yatıştırır ve iştah açar.
15-Yağ hücrelerindeki glukoz alımını artırarak insülinin etkisini pekiştirir.
Bunlara dikkat
Bengi çetiner, böbreklerinden rahatsız ve gut hastası olan kişilerin kuşkonmazı seyrek ve az yemesi konusunda uyararak, şu uyarılarda bulundu: “Konserve kuşkonmaz yerine tazelerini tüketmeye çalışın. Kuşkonmazın kabuğunun kalın olduğunu düşünüyorsunuz soyarak da tüketebilirsiniz. Kaynatılma sırasında besin değeri azalacağından buharda pişirerek tüketin. Antioksidan içeriği, ödem atma ve sindirimi kolaylaştırması nedeniyle zayıflama diyetlerinde günde 6-15 gram yani 4-5 adet kuşkonmaz bitkisi tüketilebilir. Ayrıca ıspanak ve enginarla bağdaşmadığı için aynı öğünde yememeye dikkat edin.”
Kuşkonmaz çorbasının tarifi
·                    10 adet kuşkonmaz taze ya da 10 adet kuşkonmaz (konserve)
·                    3 yemek kaşığı süt
·                    1 adet orta boy soğan
·                    2 çorba kaşığı un
·                    2 su bardağı et suyu
·                    1 çorba kasığı yağ
·                    2 adet yumurta sarısı
Bir kap içinde yağ kıyılmış soğan ve un kavrulur. Et suyu, bir bardak kuşkonmaz suyu kuşkonmazın uç kısımları küçük kesilmiş, ayrılmış olarak saklanır, geri kalan saplan da kavurduğumuz una ilâve edilerek bir saat pişirilir. Yumurta sarısı sütle karıştırılarak süzgeçten geçirilir.