KUŞ GRİBİ’Nİ NE KADAR TANIYORUZ?

Banvit Genel Müdürü Ömer Görener, Kuş Gribi’nin insandan insana bulaşmasının henüz tam tespit edilemediğini bildirdi. İşte Görener’in kaleminden bilmediklerimiz.

İşte Banvit Genel Müdürü Ömer Güneren’in makalesi:

Kuş Gribinin insandan insana bulaşması henüz dünyada tespit edilmemiştir. Kuş Gribi virüsü ancak çok yoğun bulunduğu ortamda eğer insanlar varsa insanlara geçebilmektedir. Mesela enfekte bir sürünün içerisinde bulunup o ortamı soluyan insanlara geçebilmektedir. Bu tip ortamda bulunan insanlar ise ağızlık, maske ve bir kullanımlık elbiselerle kendilerini koruyabilmektedirler.

Etten bulaşması mümkün değil…

Bu gribe karşı gerek koruyucu gerekse tedavi için Tamiflu ve Relenza ilaçları vardır, ülkemizde de satılmaktadır. Kuş Gribi virüsü diğer virüler gibi normal pişirme koşulları altında yok olmaktadır. İnsanlara yedikleri kanatlı etinden bulaştığı henüz dünyada tespit edilememiştir. Kuş Gribi bir kanatlı sürüsünden diğerine ancak enfekte hayvanların dışkıları yolu ile bulaşmaktadır.

Kuş Gribi göçmen kuşlarda bulunan ve onlar yoluyla diğer kanatlılara bulaşan bir virüsdür.

İnsandan insana bulaşma ancak virüsün değişime uğraması, mütasyon geçirmesi ile olabileceği düşünülmektedir. Böyle bir mütasyonun başta domuz olmak üzere birçok hayvanın serbest olarak arka bahçede barındırıldığı ve virüsün çok yoğun olduğu ortamda başlayacağı düşünülmektedir. Buna en uygun ortam bu hastalıkla yaklaşık 8 senedir yaşayan bazı uzak doğu ülkeleridir.

Virüs, serbest dolaşan hindilerde görülmüştür….

Hafta içerisinde Manyas gölü kenarında salma olarak kara hindi yetiştiriciliği yapan Mehmet Eksen isimli çiftçinin yaklaşık 2000 hindisinin tamamı ölmüştür. Ölen serbest hindiler gereğine uygun olarak imha edilmiş ve gömülmüşlerdir. Ölüm sebebi Tarım Bakanlığı yetkilileri tarafından Kuş Gribi olarak tespit edilmiştir. Virüs tipi daha tam tespit edilememiş olmakla beraber patojenitesi H5’dir, virüsün H5N1 olma ihtimali kuvvetle muhtemeldir.

Virüsün tam tespiti önümüzdeki hafta içerisinde belli olacaktır.

Virüsün salma hindilere yakın zamanda çevrede konaklayan göçmen bıldırcınlardan bulaştığı düşünülmektedir. Tespiti takiben Tarım ve Sağlık Bakanlık yetkilileri, Manyas İlçe Teşkilatları, Valilik, ve Jandarma acil eylem masası oluşturmuşlardır.

Toplantıda virüsün başka kanatlılara da bulaşmaması için alınacak tedbirler görüşülmüş ve karara bağlanmıştır. Ölümlerin oluştuğu 3 km çapında tüm hayvan hareketleri durdurulmuştur. 3 km’yi takip eden 7km çapında ise sınırlı hayvan hareketlerine yetkililerin tespitleri ile müsade edilmektedir. İlk 3 km çapındaki tüm serbest dolaşan köy kanatlıları imha edilecektir.

Takip eden 7 km içerisindeki serbest dolaşan kanatlıların da imha edilmesi en doğru yaklaşım olacaktır fakat bu konuda henüz net bir karar alınmamıştır. Çünkü bu kanatlılar için tazminat ödenmesi meselesi vardır. Tüm ilgililer bu meseleye çok ciddi bir titizlikle yaklaşmaktadırlar.

Bu vaka sadece serbest olarak yetiştirilen göçmen kuşlara, dolayısıyla kontaminasyona açık bir hindi sürüsünde görülmüştür.

Biogüvenlik önlemleri gerekli…

Banvit çiftliklerinde kanatlılar maksimum biogüvenlik altında yetiştirilmektedir, ve hiçbir Banvit çiftliğinde benzer bir vaka ile karşılaşılmamıştır.

Damızlık çiftliklerimizin her birine özel güvenlik elemanları konulmuş ve giriş çıkışlar asker titizliği ile kontrol edilmektedir.

Ayrıca Veteriner ve Gıda Mühendislerimiz Acil Eylem masası ile devamlı irtibat halinde bulunmaktadır.

Tüketicilerin markalı ürünleri tercih ederek, tüketim koşullarına uyarak tüketmeleri tavsiye edilir.

Bu konuda ilave bilgi almak istediğiniz takdirde bize istediğiniz zaman başvurabilirsiniz.