KURTLU MEYVE YİYİN

Genellikle tercih edilmeyen ve çoğu kez yenilmeden atılan kurtlu meyvelerin aslında diğer meyvelere oranla sağlık açısından daha faydalı olduğu belirtildi.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Nedim Uygun,konuyla ilgili verdiği örneklerde,kurtlu bir meyvenin sağlık açısından daha rahat tüketilebileceğini açıkladı.

Uygun “Tarlada Zararlı böcek ve organizmalara karşı yapılan tüm kimyasal ve biyolojik mücadelenin ardından meyvenin içinde kurt hala yaşamayı başarmışsa,bunun meyvede zararlı madde kalmadığının göstergesidir. Dolayısıyla kurtlu meyvenin üzerinde kimyasal bir madde taşımadığından emin olabilir ve daha rahat tüketebiliriz.’

Öte yandan, Türkiye’de tarımda zararlılarla mücadeleninin yeterince bilinçli yapılmadığını kaydeden Uygun, bunun sonucunda daha verimli ve kaliteli ürünün alınamadığını söyledi. Uygun, ayrıca mücadelenin bilinçli ve iyi yapılması halinde hormon kullanımına gerek kalmayacağını, çünkü daha kaliteli ve verimli ürün elde edilebileceğini sözlerine ekeledi. Uygun, tarımda kullanılan bazı kimyasal maddelerin yarardan çok zarar getirdiğini belirterek, bunları kullanırken çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi.