Genel SağlıkHABERLER

KURBAN BAYRAMINDA GEBELERİN BESLENMESİ: DOĞRULAR VE YANLIŞLAR

Kurban Bayramı’nın yaklaştığı şu günlerde gebeler için de yanlış beslenme alarmı çalmaya başladı. Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Koordinatörü Op. Dr. Cihangir Yılanlıoğlu “Kurban Bayramı’nda gebelerin beslenmesi hakkındaki doğrular ve yanlışlar” hakkında bilgi verdi.

KIRMIZI ET YEMELİ Mİ YEMEMELİ Mİ?

Kırmızı etin kolesterolü yüksek ve genel sağlığı korumak için her öğün yenmemesi gereken bir besin maddesi olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak gebelik döneminde artan protein gereksinimini karşılamak için kırmızı et gibi proteinden zengin besinler önerilir.

Kesim ve pişirme yöntemi çok önemli

Kurban Bayramı sırasında etin kesimi ve pişirilme yöntemi gebe kadınlar için hayati önem taşır. Veteriner kontrolünden geçmemiş hayvanların insan sağlığını bozan mikroorganizmalar taşıdığını unutmamak gerekir. Gebeler bu etleri yemek için en az 24 saat eti bekletmelidirler. Pişirirken de etin çok pişmemesine, üzerinde kahverengi bir tabaka oluşmamasına dikkat etmek gerekir. Eğer çok pişerse gebeler için çok önemli olan folik asit ve protein kaybı olur. Ayrıca günde 100 – 120 gr.’dan fazla et tüketimi de önerilmemektedir.

MİSAFİRLİKTE NE İÇİLMELİ?

Gebelik döneminde sıvı alımı hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için çok önemlidir. Bol sıvı alımı; idrar yolu enfeksiyonu, erken doğum, solunum yolu enfeksiyonları, kabızlık, ishal gibi pek çok durumdan koruyucudur.

Çay, kahve ve koladan uzak durun

Ancak Kurban Bayramı sırasında özellikle misafirlikte ikram edilen içeceklerden; çay, kahvenin az alınması, kola ve benzeri içeceklerden uzak durulması gerekiyor.

Çay, içerdiği “tein” maddesiyle demir eksikliğine yol açtığı için uzak durulması gereken içeceklerden biridir. Kahve de içeriğindeki “kafein” sebebiyle tercih edilmemelidir. Gebelikte yüksek miktarda kafein alımı, özellikle ikinci trimester dönemde düşük nedeni ile ilişkilendirilebilir. İçilecekse Türk kahvesi tercih edilmeli (günde 1 fincan), granül / filtre kahvenin kafein oranı yüksek olduğu için uzak durulmalıdır.

Misafirlikte Bitki Çaylarını Tercih Edin

Çay, kahve ve kola yerine doğal ve katkı maddesi içermeyen ıhlamur, kuşburnu, papatya, nane – limon gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Eğer gittiğiniz yerlerde bu bitki çayları bulunmuyorsa su ya da maden suyu tercih etmelisiniz.

ÇİKOLATA YERİNE SÜTLÜ TATLI

Gebelik döneminde fazla kilo alımından kaçınılmalı, ideal vücut ağırlığı korunmalıdır. Bu yüzden şekerli, unlu ve yağlı gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Bayramlarda her misafirlikte ikram edilen baklava, çikolata ve pastaların aşırı tüketimi gebelerde; gaz, hazımsızlık, mide bulantısı gibi olumsuzluklara neden olabilir. Bu sebepten konuk olunan her evde ikram edilen tatlıları tüketmemek, çikolata, baklava gibi tatlılar yerine mideyi yormayacak olan sütlü tatlıları tercih etmek gerekmektedir.