Genel SağlıkHABERLER

KÖPÜKLÜ AYRAN STRESE İYİ GELİYOR

Sıcak günlerin vazgeçilmez içeceği ayranın, içerisinde bulunan triptofan ve kalsiyum nedeniyle antistres etkisi bulunuyor. Ayran vucudun direncini artırıyor.

Sıcak günlerin vazgeçilmez içeceği ayranın, içerisinde bulunan triptofan ve kalsiyum nedeniyle antistres etkisi bulunuyor.

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Mustafa Tayar, ayranın yalnız geleneksel bir içecek değil, sağlığa birçok faydası olan, vücut direncini artıran önemli gıdalardan biri olduğunu söyledi.

Sıcaklar kalbi yoruyor

Sıcak ve nemli havanın insan sağlığını olumsuz etkilediğini, sıcaklığın artması sonucu, vücutta damarların genişlediğini ve terlemeyle tuz kaybedildiği için tansiyonun düşebildiğini hatırlatan Tayar, kalbin, tansiyonun düşmesini engellemek için normalde pompaladığı kan miktarını artırmak zorunda kaldığını kaydetti.

Ayran, kaybedilenleri yerine koyuyor

Sıcak havalarda, kalp ve dolaşım sorunlarından uzakta, rahat bir yaz geçirmek için herkesin alabileceği önlemler olduğunu anlatan Tayar, vücudun ter yoluyla kaybettiği su ve minerallerin, ancak ayran içilerek yerine konulabileceğini vurguladı.

Sodyum ve klorür alınmalı

Yoğun iş temposuna dalıp, gün içinde yeterli sıvı almayan kişilerin çok kötü sürprizlerle karşılaşabileceğini kaydeden Tayar, “Her gün yeterli sıvı alınmalı, alınan sıvı, elektrolit adı verilen sodyum ve klorür iyonlarından zengin olmalıdır. Bu sebeple yaz aylarında bolca ayran tüketilmelidir” dedi.

Ayran hakkında bilmediklerimiz

Tayar, kalsiyum ve fosfor kaynağı da olan ayranın özellikle kemik ve dişlerin oluşumunu desteklediğini ifade etti. Vitamin ve proteinden zengin olan ayranın, bağırsak florasını düzenlediğini ve sindirim sistemindeki olumsuzlukların giderilmesine yardımcı olduğunu dile getiren Tayar, şöyle konuştu:

“Ayran vücutta hiçbir zararlı etki yaratmaz. İshal, peklik, kalın bağırsak, mide, bağırsak iltihabı gibi rahatsızlıklarda tedavi edici etki yapar. Kahve, çay gibi bazı içeceklerin uyarıcı oldukları bilinir…

“Ayran gibi bazı içeceklerin yüksek sakinleştirici gücü olduğu ise fazla bilinmemektedir. Oysa kalsiyum açısından zengin besinler gevşetici etkiye sahiptir. Bolca triptofan ve kalsiyum içeren ayran ise, antistres besinler listesinin ilk sıralarında yer alır…

“Ayran vücudun sıvı akışını dengelemek ve normal kan basıncını sağlamak için gerekli olan potasyumu da sağlar.”

Tayar, ayranın vücutta diğer içeceklere bağlı ödem oluşumunu da engellediğini, ayrıca yoğurt bakterilerinin kolesterol miktarını azaltıcı etkisinin bulunduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: cnnturk.com