Genel SağlıkHABERLER

KONTROLSUZ İLAÇ KULLANIMI GÖZ SAĞLIĞINI TEHLİKEYE SOKUYOR!

Hastalıkların tedavisinde en etkili silahlardan biri olan kortizon, kontrolsüz kullanıldığında körlüğe kadar gidebilecek sonuçlar doğuruyor.

Dünyagöz Hastaneleri doktorlarından Op.Dr. Fusün Uzunoğlu göz damlalarının bilinçsizce kullanılması durumunda onarılmaz hasarlara neden olabildiğini söylüyor ve ekliyor, “Kortizonlu göz damlalarının bilinçsiz ve doktor kontrolu olmadan kullanılması, bağışıklık cevabını bozarak, gözü uçuk gibi virus enfeksiyonlarına ve bakteriyel enfeksiyonlara dayanıksız hale getiriyor. Ayrıca gözün kornea adlı saydam tabakasında küçük yaralanmalara yol açabildiği gibi korneanın incelmesine ve korneada oluşabilecek yaraların iyileşmesinde gecikmeye neden olur. Göz delinmesi gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Kontrolsüz göz ilaçlarının kullanımı katarakt ve glokom (göz tansiyonu) gibi hastalıklara da zemin hazırlar. Bazı hastalar genetik olarak kortizona duyarlıdırlar ve kortizonlu göz damlalarının kullanılması bu hastalarda ani göz tansiyonu yükselmelerine ve uzun süre kullanıldığında da görme sinirinde hasara ( glokom) yol açar. Bu hastalarda kortizona bağlı göz tansiyonu yükselmesi dikkatle izlenmeli, gerekirse ilaç kesilmeli, ya da damlaların göz tansiyonunu yükseltmeyen yeni formları kullanılmalıdır. Çünkü göz tansiyonuna bağlı tahribatın geri dönüşü yoktur.

Kortizonlu göz pomadlarının kullanımına dikkat!

Göz kapağı ve göz çevresine sürülen kortizonlu pomadlar da aynı şekilde etkilere yol açabileceği gibi, göz kapağı cildinde incelmeye neden olabilirler. Bu gibi hastalar tüm yan etkiler açısından dikkatle izlenmelidir.

Göze damlatılan kortizonlu damlalar, özellikle bebeklerde göz ve burun zarlarından emilip vücüt dolaşımına katılarak, ağızdan alınan kortizon benzeri etkiler gösterebilirler. Ağızdan alınan kortizonlu haplar veya kortizonlu iğneler, mide ülseri, kemik erimesi, psikoz-sinirlilik, tansiyon ve kan şekeri yükselmesi, aydede yüzü, çocuklarda gelişmenin yavaşlaması gibi etkiler yaparlar.

Kortizon kullanılacak hastalarda tüm bu yan etkiler dikkatle izlenmeli, bir hastalığı düzeltmeye çalışırken başka hastalıklara neden olmamak için hastanın daha önce geçirilmiş hastalıkları da sorgulanmalı, örneğin bir şeker hastasında ağızdan verilecek kortizonun ani kan şekeri yükselmelerine yol açabileceği unutulmamalıdır.

Doktor takibi şart

Vücudumuzda salgılanan doğal bir hormon olan kortizon ilaç şeklinde kullanıldığında, hastada kortizon bağımlılığı gelişebilir. Bu nedenle bu ilaçların aniden kesilmesi son derece tehlikeli olabilir. Kortizonlu göz damlalarının kullanımında da kortizon bağımlılığı gelişebilir ve ilaç kesilirken ya da azaltılırken hastalık tekrar alevlenebilir.

Son dönemde bu tip vakalarla karşılaştıklarını ifade eden Uzunoğlu “ En son böyle bir vaka hastanemize geldiğinde kontrolsüz ilaç kullanıma bağlı olarak görmesini %80 oaranında kaybetmişti. Gözünüzde en ufak bir şikayet bile hissetseniz, lütfen tavsiye edilen ya daha önce başka bir göz rahatsızlığı için size verilen bir göz damlasını kullanmayınız. Tıpkı genel hastalıklarının tedavisinde olduğu gibi göz hastalıklarının tedavisinde de birbirinden farklı ilaçlar kullanılmaktadır. Çok basit bir müdahale ile geçebilecek bir göz rahatsızlığı kontrolsüz ilaç kullanıma bağlı olarak kalıcı göz hasarları bırakabilir. Lütfen Dikkat! Kortizonlu damlaların doktor takibi altında kullanılması şarttır. Uveitlerde, kornea nakli gibi durumlarda yüksek dozlarda kullanılan ve körlüğü önleyen bu ilaçlar, çok sık doktor kontrolu olmadan ve gereksiz yere kullanıldığında gözün kaybına neden olabilirler.