KOLESTEROL, BÖBREK YETMEZLİĞİ RİSKİNİ ARTIRIYOR

Alman ve Amerikalı bilim adamları, yüksek kolesterolle böbrek hastalıkları arasında yakın ilişki olduğunu tespit ettiler.

Kolesterol düşürücü olarak bilinen statin grubu ilaçların böbrek yetmezliği hastalığının ilerlemesini yavaşlattığının daha önce yapılan araştırmalarla saptandığı hatırlatıldı.

Journal of the American Society of Nephrology dergisindeki habere göre, Almanya’daki Freiburg Üniversitesi Kliniği’nde ve ABD’deki Brigham and Womens Hastanesi’nde görevli Dr. Elke Schaeffner ve Dr. Tobias Kurth başkanlığında yapılan araştırmada, 4 bin 483 sağlıklı erkek 14 yıl süreyle incelendi. Araştırmanın başladığı tarihte bütün deneklerin böbreklerinin normal çalıştığını belirten bilim adamları, araştırma sonucunda, kolesterolü yüksek olan kişilerin böbrek hastalıklarına yakalanma riskinin iki kat daha fazla olduğunun ortaya çıktığını söylediler.

Kolesterol düşürücü olarak bilinen statin grubu ilaçların böbrek yetmezliği hastalığının ilerlemesini yavaşlattığının daha önce yapılan araştırmalarla saptandığını hatırlatan bilim adamları, kronik böbrek hastalığı bulunan kişilerin terminal böbrek yetmezliği olma riskinin de statin grubu ilaçlarla düşürülüp düşürülmeyeceğini araştıracaklarını söylediler.