Genel SağlıkHABERLER

KIZAMIK- KIZAMIKÇIK- KABAKULAK AŞISI (MMR)

Son dönemlerde kızamık vakaları ülkemizde yeniden görülmeye başlamıştır. Kızamık, kızamıkçık, kabakulak insandan insana hava yolu ile bulaşabilen ciddi hastalıklardır. Kızamık, kızamıkçık ve kabakulaktan korunmak için mutlaka (MMR) aşısı yaptırmalısınız. MMR aşısının ciddi hasar veya ölüm riski son derece azdır.

Aşılanmak neden gereklidir?

Kızamık, kızamıkçık, kabakulak insandan insana hava yolu ile bulaşabilen ciddi hastalıklardır.(MMR)aşısı, bu hastalıkları önleyebilir. Kızamık; ateş, döküntü, burun akıntısı ve göz kızarıklığıyla seyreder; kulak enfeksiyonu, zatürre, havale, beyin hasarı ve hatta ölüme yol açabilir. Kabakulak; ateş başağrısı ve şişmiş tükürük bezlerine sebep olur. Sağırlık, menenjit, testis veya yumurtalıkların ağrılı şişmesi ve nadiren ölüme yol açabilir. Kızamıkçık(rubella); hafif ateş ve eklemlerde şişlikle (çoğunlukla kadınlarda)seyredebilir. Hamilelikte geçirilen hastalık, düşüğe ya da bebekte sakatlığa neden olabilir.

Kimler, ne zaman MMR aşısı olmalı?

MMR diğer aşılarla aynı zamanda yapılabilir. Çocuklarda iki doz önerilmektedir.

12-15 ay
4-6 yaş.

Çocuklar ikinci dozu, ilkinden en az 28 gün arayla olmak şartı ile herhangi bir zamanda olabilirler. 4-6 yaşta aşılanmayan çocuklara ilkokul döneminde aşı yapılmalıdır.

Yapılmaması veya ertelenmesi gereken durumlar var mıdır?

Jelatine, neomisin isimli antibiyotiğe veya daha önceki MMR aşısına, hayatı tehdit edecek şekilde alerjik reaksiyon gösterenlere aşı yapılmamalıdır.

Aşı zamanı geldiğinde, orta veya ağır şiddette hastalığı olanlar iyileşene kadar beklenmelidir.

Şu durumlarda MMR olmadan önce doktora danışılmalıdır:

HIV/AIDS veya bağışıklık sistemini etkileyen ilaçların, örneğin kortizon türü; iki haftadan uzun süreyle kullanılması…

Bağışıklık sistemini etkileyen ilaçların, örneğin kortizon türü; iki haftadan uzun süreyle kullanılması..

Kanser hastaları

Işın veya ilaçlarla kanser tedavisi görenler, düşük trombosit sayısı olanlar (bir kan hastalığı)

Yakın zamanda kan veya kan ürünü kullananlar

Dikkat: Hamileler doğum yapana kadar beklemelidir. MMR aşısı olduktan sonra 3 ay hamile kalınmamalıdır.

MMR aşısının riskleri nelerdir?

MMR aşısını olanların çoğu hiçbir problem yaşamaz. Aşı olmak, bu hastalıkları kapmaktan çok daha güvenlidir. MMR aşısının ciddi hasar veya ölüm riski son derece azdır. Aşıya ilişkin sorularınızı doktorunuz yanıtlayacaktır.

Hafif problemler (Eğer bu problemler oluşursa, aşıdan sonraki 7-12 gün içinde olur):Ateş, hafif döküntü, yanak veya boğazdaki bezlerin şişmesi.

Orta şiddette problemler: Ateşli havale, çoğunlukla ergen veya erişkin kadınlarda eklemlerde sertlik, kanama problemlerine yol açabilen düşük trombosit sayısı.

Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölüm Başkanı
Prof. Dr. Berkan Gürakan