Genel SağlıkHABERLER

KITALAR KANSERE KARŞI İSTANBUL’DA BULUŞUYOR

İstanbul, 5. APOCP Kongresi ile kansere karşı kıtaları birleştiren köprü oluyor.

3 – 7 Nisan tarihlerinde, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek olan APOCP Kongresi, Asya Pasifik ülkelerinin kanser konusundaki en önemli doktorlarını bir araya getiriyor.

Türkiye ve dünyadan yaklaşık 3000 sağlık çalışanı kongreyi izleyecek.

5. APOCP Kongresi (Asian Pacific Organization for Cancer Prevention – Asya Pasifik Kanser Önleme Organizasyonu), 3 – 7 Nisan tarihlerinde, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak. Tüm kanser olgularının % 60’tan fazlasının görüldüğü Asya Pasifik bölgesindeki kanser vakalarını kontrol altına alabilmek amacıyla gerçekleştirilen kongre; ülkemizde T.C Cumhurbaşkanı Abdullah Gül himayesinde düzenlenecek. Kongre açılışı Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ’ın katılımıyla gerçekleşecek.

Tüm dünyadan 3000 uzmanın takip edeceği kongrede katılımcı ülkelerin ulusal kanser programları görüşülecek. Hasta ve hasta yakınlarının katılacağı ve sorularının yanıtlanacağı, yarım günlük özel bir seans da gerçekleştirilecek.

Farkındayız, kanseri yeneceğiz.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı ve aynı zamanda APOCP Dünya Başkanı Prof. Dr. A. Murat Tuncer konuyla ilgili açıklamasında “Bu yıl Türkiye’de kanser konusunda bilgilendirme çalışmalarını hızlandırdık. Kongreyle de tüm dünya ülkelerini ‘kanser’ başlığı altında İstanbul’da birleştirmeyi amaçlıyoruz. Bu organizasyon ülkemizde kanser farkındalığının artırmasına destek olacaktır.” diyerek projeyi özetledi.

Şu anda Türkiye’de 150 bin kanserli hasta bulunduğunu belirten Tuncer “ Kanser önlenebilir, üstesinden gelinebilir bir hastalık. Sigara kullanmama, sağlıklı beslenme, fiziksel aktiviteyi artırma ve düzenli kontroller gibi basit kurallarla bu hastalık hayatımızdan uzak tutulabilir. Farkındayız, kanseri yeneceğiz.” dedi.

Amerika, Fransa, Avustralya, İngiltere, Kanada, Japonya, Kore gibi ülkelerden dünyanın en önemli uzmanlarını bir araya getirecek olan APOCP Kongresi’ne Hepatit B virüsü konusundaki çalışmalarından dolayı Nobel Ödülü alan Prof. Dr. Baruch S. Blumberg de katılıyor. Uluslararası Kanser Savaş Örgütü UICC’nin Başkanı Prof. Dr. David Hill, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) Direktörü Dr. Christopher P. Wild da kongredeki konuşmacılar arasında bulunuyor.

Çocuklar kanseri resimle anlatıyor.

Amerika’da pediatrik hematoloji ve onkoloji hastası çocukların resimlerini bir araya getiren Tracy’s Kids projesi de Türkiye’de ilk kez APOCP Kongresi kapsamında sergilenecek. Sağlık Bakanlığı’nın ilköğretim öğrencileri arasında düzenlediği “Kanserden Korunabiliriz” konulu resim yarışmasında dereceye girenler ve sergilenmeye layık görülen çalışmalar da kongre boyunca görülebilecek.