Genel SağlıkHABERLER

KIŞIN YORGUNLUĞUNU BACAKLARINIZDAN ATIN VARİS BU YAZ KABUSUNUZ OLMASIN

Sıcak yaz günlerine çok kısa bir süre kalmışken, kışın tüm yorgunluğunu bacaklarınızdan atın ve tazelenerek yeni bir döneme “merhaba” deyin. Bacaklarınızdaki varislerin neden olduğu şişlik, ağrı ve genişlemiş damarlara çözüm bulmanın vakti geldi. Kısa sürede hayatınıza kaldığınız yerden devam etmenizi sağlayan Radyofrekans Yöntemi ile varislerin tekrar etme olasılığı da azalıyor.

Varis kadınlar tarafından estetik bir problem olarak görülse de doğru zamanda tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olan ve kişinin yaşam kalitesini düşüren bir hastalık olarak tanımlanıyor. Çoğunlukla ayakta çalışan kişilerin sorunu olarak görülen varis, uzun süre bilgisayar başında vakit geçirenler için de risk oluşturmaktadır. Varis oluşumu %80 oranında genetik faktörlere dayanmakta ve kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Kendisini bacaklarda kızarıklık, şişlik, ağırlık hissi ve ileri safhalarda ise ağrı ile hissettiren varis için en önemli belirti bacaklarda gözle görülen mor renkli genişlemiş damarlardır.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kürşat Bozkurt; genellikle ağrılı ve sonrasında uzun süre dinlendirmeyi gerektiren cerrahi müdahaleler nedeni ile sürekli ertelenen varis tedavisi için Radyofrekans Yöntemi etkili bir çözüm olduğunu savunuyor. Varisten şikayetçi olan kişinin lokal anestezi ile tedavi edildiği Radyofrekans Yönteminde hasta aynı gün, evine yürüyerek dönebildiğinden de bahseden Bozkurt günümüzde açık cerrahi müdahale gerektirmeyen yöntemler arasında yer alan Radyofrekans yönteminin; ortalama 30 dakika-1 saat gibi kısa bir sürede tamamlamasının büyük bir avantaj olduğunu savunuyor. Herhangi bir dikiş gerektirmeyen Radyofrekans Yöntemi ile bacakta iz kalmadan, estetik açıdan başarılı bir varis tedavisi yapılıyor. Uygulama sonrasında hastanın hareketelerinde herhangi bir kısıtlama görülmüyor. Cumartesi günü tedavi edilen hasta Pazartesi günü rahatlıkla günlük hayatına devam edebiliyor ve işine gidebiliyor.

VARİSTEN KORUNMAK İÇİN…

Değişik kaynaklarda belirtilen varis önleyici kremlerin henüz bilimsel olarak herhangi bir yararı kanıtlanmamıştır. Bu nedenle kilo kontrolü, düzenli egzersiz, uzun süre sabit pozisyonda kalmama ve koruyucu varis çolabı kullanmak varisten korunmak için etkili yöntemler arasında yer alıyor.

Prof. Dr. Kürşat Bozkurt
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi