Genel SağlıkHABERLER

KIRIŞIKLIKLARA KARŞI ÖNLEMİNİZİ YAŞLANMADAN ALIN

Yaşlanmaya karşı koruyucu estetik…

Birçok insan yüzündeki yaşlanma belirtilerini gördüğü zaman estetiğe yöneliyor. Fakat bilinen o ki insanoğlu için yaşlanmak engellenemez bir gerçek ve geçen her an biraz daha o gerçeğe doğru sürükleniyoruz. Belki geçen zamanı başa alma imkanımız yok ama zamana yenik düşen cildimizi genç tutmak bizim elimizde…

Estetik ve Cerrahi uzmanı Prof.Dr. Erol Kışlaoğlu, 30 yaşından sonra yapılacak bazı estetik işlemlerin yaşlanmayı büyük ölçüde geciktireceğini belirtti.

Prof.Dr. Erol Kışlaoğlu, yaptığı açıklamada, yaşlanmayı geciktiren koruyucu estetik uygulamaların deformasyon oluştuktan sonra yapılan müdahalelere göre çok daha avantajlı olduğunu kaydetti. Deformasyon oluşmadan önce alınan önlemlerin, deformasyondan sonra estetik yaptırma anlayışından daha doğru olduğunu belirten Kışlaoğlu, kırışıklık ve sarkma oluşmadan önlem alındığında yaşlanmaya karşı yürütülen sürecin daha başarılı olacağını ifade etti.

Botoks mimikleri terbiye eder…

Bir koruyucu hekimlik hizmeti olan aşının estetik cerrahide de benzerleri olduğunu vurgulayan Kışlaoğlu; “Bunlardan biri botokstur. Özellikle kötü kullanılan mimikler deformasyon nedenlerinden biridir. Botoks mimikleri terbiye eder, yüzdeki çizgilerin oluşumunu engeller. Çok mimik kullanan kişiler koruyucu estetik önlemi olarak botoks yaptırılabilir.

30 yaşından sonra hücreler arasında bulunan jel azalmaya başlar…

Bir başka koruyucu estetik yöntemi dolgudur. 30 yaşından sonra hücreler arasında bulunan jel azalmaya başlar. 40`lı yaşlarda ise iyice etkisini kaybeder. Yüzümüzün yaşlanmasının nedenlerinden bir tanesi hücreler arası maddenin ve yağ dokusunun erimesi ve yer değiştirmesidir. Bu nedenle 30 yaşından sonra jelin azaldığı yerlere dolgu takviyesi yapılırsa bu çökme büyük ölçüde engellenir” diye açıkladı.

Ciltte oluşan lekelere erken müdahale…

Kışlaoğlu, 30 yaşından sonra ciltte damarlanma ve lekeler oluştuğuna, bu lekelerin zaman içerisinde koyulaştığına dikkat çekerek, lazer ile cilt gençleştirme uygulamasının yaptırılmasının yararlı olacağını belirtti. Ağrısız, cilt de tahriş ve kızarıklık bırakmayan, tedavi sonrası toparlama süresi gerektirmeyen ve öğle tatilinizde bile yaptırabileceğiniz bir yöntem olan lazer ile yenilenen ciltteki hücreler daha düzgün, daha sıkı ve genç görünen bir yüzey oluşturur. Göz kenarındaki kaz ayakları, alındaki çizgiler, yüzdeki kırışıklıklar ve hafif sarkmalar Nd – Yag lazer ile çok iyi bir şekilde tedavi edilirken cildin yapısına ve kırışıklıkların derinliğine göre 2 hafta arayla 7 seans uygulama yapılmalıdır.

Yanakları unutmayın…

Son zamanlarda çok popüler bir uygulama olan askılar da özellikle yanağı ağır, sarkmaya meyilli olan kişilerde destek amaçlı koruyucu estetik tedavisi olarak uygulanmaktadır. Prof.Dr. Erol Kışlaoğlu, bu yöntemi kısaca şöyle anlattı:

“Endoskobik orta yüz tedavisinde ince kanüllerle saçlı deriden kısa kesiler girilip alın kaşlar ve orta yüz bölgesi tamamen serbestleştirilerek uygulama sonunda dokular istenilen pozisyona alınır. Bu yöntemin en büyük avantajı aşağıya doğru olan yaşlanma sürecinde yüzün yukarıya asılarak kesin çözüme yaklaşılmasıdır.

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu