KILCAL DAMAR GENİŞLEMELERİ

Kılcal damar genişlemeleri nedir?

Kılcal damar genişlemeleri ya da varisler, deri yüzeyinde kırmızı veya koyu mavi renkle görülen yüzeyel damar genişlemeleridir. En sık bacaklarda görülür. Bunun yanında yüz karın v.b. değişik bölgelerde de bulunabilirler.

Yüzdeki damar çatlamalarının sebepleri nelerdir?

Yüzdeki ince kılcal damar çatlamaları, uzun süreli güneş etkisi, ağız yoluyla alınan doğum kontrol hapları, hormon tedavileri, yaşlılık ve genetik faktörler sebebi ile meydana gelir.

Bacaklarda oluşan varislerin sebepleri nelerdir?

Bacaklarda oluşan varislerin sebebi ise toplardamarların bozulmasından kaynaklanır. Varislerin gerçek nedenleri tam olarak bilinmemesine rağmen hormonal faktörlerin, hamileliğin neden olduğu düşünülmektedir. Dünyada her 5 kadından biri varis problemi yaşamaktadır. Deriye yakın olan toplardamarların genişlemesi ve şişmesi varise neden olur. Vücudun hemen her yerinde oluşabilen varisler genellikle vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülür.

Bacaklarda oluşan varislerin nedenleri;

Hareketsizlik ya da yeterli hareket etmeme

Sürekli ayakta kalma

Çorap bağı, korse, sıkan ayakkabı gibi şeyler giyilmesi

Hamilelik

Aşırı alkol ve sigara

Lazer hangi tip varislere etki eder?

Lazer daha çok yüzdeki ve vücuttaki ince kılcal damarlara etki eder.

Lazer nasıl yardımcı olur?

Lazerler 20 yıldan fazla süredir damar tedavisinde güvenle kullanılmaktadır. Örümcek ağı ya da kılcal damarlanma için tercih edilen dozda lazer ışını uygulandığında, damar içinde bulunan kandaki hemoglobin isimli madde tarafından emilir ve açığa çıkan ısı etkisi ile damar büzüştürülür. İşlem anında damar büzüşmesi hemen görülür.

Tedavi sonrası dönem nasıl seyreder?

Tedavi süresi kişinin durumuna ve kılcal damarların yaygınlığına bağlı olarak değişir. Tedavi sonrası günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Lazer ile tedavi edilen damarlarda işlem sonrası kızarıklık ve damarda belirginleşme görülür. Bu şişlik 2–3 gün içinde kaybolur. Damardaki belirginleşme ise 2–3 hafta kadar sürer. Kademeli olarak kaybolur. Bu dönemde mümkünse varis çorabı kullanılması ve yatıştırıcı krem kullanımı önerilir. Güneşten korunma esastır. Tedaviden sonra net bir ay güneşten korunma istenir.

Kaç seans tedavi gerekir?

Damarın yaygınlığına göre bir defada sorun giderilebilir. 3–4 haftalık süre sonrası gerekirse 1–2 defa daha tekrarlanabilir.

Herkes için etkili olur mu?

Etkin bir yöntemdir. Ancak bazı vakalarda tekrar edilmesi gerekebilir.

Lazer herkese uygulanabilir mi?

Sağlıklı her bireye uygulanabilir. Fakat kan pıhtılaşma sorunu olanlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlar, tromboemboli geçirme öyküsü olanlar, antifosfolipid sendromu olanlar, kullanılan lazer ışığı dalga boyuna duyarlılığı olanlar ve ışık duyarlılığına neden olabilen ilaç alanlar tedaviye alınmazlar. Aspirin kullanımı 2 hafta önce kesilmeli, güneşle temas veya solaryumdan 2 hafta önce vazgeçilmelidir.

Ağrılı bir işlem midir?

Tedavi sırasında bir uyarı hissedilir. Fakat yapılan çalışmalarda soğutma sistemi ve jel uygulaması ağrı hissini azaltır.