Genel SağlıkHABERLER

DİŞ ETİ HASTALIĞINA HER YAŞTAN KADIN YAKALANABİLİR!

Diş eti hastalığı sadece yaşı ilerlemiş kadınları ilgilendiren bir rahatsızlık değildir. Bu konuyla ilgili Plusdent Ağız ve Diş Sağlığı’ndan Diş Hekimi Mehmet Z. Kazandı diş eti hastalığının özellikle doğum kontrol hapları kullanan genç kadınları da etkileyebileceğini belirtiyor.

Plusdent Ağız ve Diş Sağlığı’ndan Diş Hekimi Mehmet Z. Kazandı “Genç kadınlar, diş eti rahatsızlığının genelde yaşları ilerleyince ortaya çıkacağını düşünürler. Ancak son yapılan araştırmalarda genç kadınların da diş eti rahatsızlığına yakalanma ihtimalleri olduğunu gösteriyor.Diş sağlığını etkileyebildiklerinden dolayı kulllanılan ilaçların, sigaranın,alkolün, hormonal dengeyi bozabilecek özellikte olan ilaçların ve özellikle kullanılıyorsa doğum kontrol haplarının diş hekimine bildirilmesi gerekir.Kadınların doğum kontrol hapı kullanmaya başlamadan diş ve diş eti kontrollerini yaptırmalarını tavsiye ediyoruz.” şeklinde kadınları uyarıyor ve şöyle devam ediyor:

“Yurt dışında diş eti rahatsızlığı ile ilgili yapılan bir araştırma, 20 ve 35 yaşları arası diş eti rahatsızlığı bulunan bir çok kadın üzerinde yapılmıştır ve bu araştırma sonucunda da doğum kontrol hapı kullanan kadınların diş etlerinin kullanmayanlara göre daha fazla kanadığı ortaya çıkmıştır. “

Ayrıca Diş Hekimi Mehmet Z. Kazandı yapılan bir diğer araştırmanın hormonlar üzerinde değişikliklere sebep olan menopoz döneminde oluşabilecek diş eti rahatsızlığıyla ilgili olduğunu belirtiyor. Bu araştırmanın ağız boşluklarındaki kemik kaybı ve diş eti çevresindeki bakteri seviyeleri arasındaki bağlantıyı anlamak için menopoz sonrası kadınlar üstünde yapıldığını ve araştırmada diş eti hastalığına yol açan bakteri bulunan kadınların ağızlarında diğerlerine göre daha fazla kemik kaybı olduğunu belirtiyor. Araştırmanın menopoz döneminde diş eti sağlığın önemini ortaya çıkardığı için önemli olduğunu vurguluyor. Yapılan araştırmanın aynı zamanda kilo sorunu olan kadınlarda da ağızdaki bakterilere bağlı olarak kemik kaybının gözlemlendiğini ve bu kadınların aynı zamanda menopoz döneminde östrojen seviyelerini düşüren osteoporoza yakalanmaları da yüksek ihtimal olduğunu sözlerine ekliyor.

Plusdent Ağız ve Diş Sağlığı’ndan Diş hekimi Mehmet Z. Kazandı,dişlerinizin ve diş etlerinizin bakımının hayat boyu süren bir uğraş olduğunu ve kadınların hayatlarının hamilelik veya menopoz gibi değişik dönemlerinde ağız sağlıklarına ve hijyenine ekstra dikkat etmeleri gerektiğini ve bir dişhekiminin kontolünün gerekliliğini vurguluyor.