Genel SağlıkHABERLER

KESİLEN ETLERİ GÜN İÇİNDE TÜKETMEYİN!

Universal Hastaneler Grubu’na bağlı Universal Çamlıca Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Samet Yağlı, kurban etlerinin mide ve bağırsak problemlerine neden olmaması ve hazımsızlık nedeniyle bayramda keyfinizin kaçmaması için uyarılarda bulundu. “Kesilen etlerin öncelikle 5 saat oda sıcaklığında ardından da 24 saat buzdolabında bekletilmesi gerekiyor. Böylece hem muhtemel sindirim sistemi hastalıklarının önüne geçmiş olunur hem de et dinlenerek lezzet kazanır” diyen Yağlı, kurban etlerinin buzdolabında 3 gün, buzdolabının buzluk bölümünde 1 hafta ve derin dondurucularda 3 aydan fazla bekletilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Bayram sabahı kahvaltı etmeyi unutmayın!

Bayram namazı ardından kurban kesimi telaşı içinde, günün en önemli öğünü olan sabah kahvaltısının atlandığını vurgulayan Universal Çamlıca Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Samet Yağlı “Yoğun geçecek bayramın ilk gününde hem tok kalmak hem de kan şekeri dengesinin korunması için 10 adet fındık, 5 adet kuru kayısı veya bir çay bardağı kadar leblebi ve üzüm karışımı yiyebilirsiniz” dedi.

Kavurma, kızartma yerine haşlama ya da ızgara tercih edin!

Mide asidini arttırması nedeniyle kurban etlerini kavurma veya kızartma gibi pişirme yöntemleri yerine haşlama, fırın veya ızgara gibi sağlıklı pişirme yöntemlerini tavsiye eden Yağlı “Et yemeklerinin yanında mutlaka zeytinyağlı ve bol limonlu salata tüketilmesi dengeli beslenmek için önemli. Salatada özellikle tere, biberiye, maydanoz ve karahindiba alternatiflerinden en az ikisini kullanın. Ayranın en sağlıklı içecek olduğunu unutmayın” dedi.

Zencefil etin kanserojen etkisini azaltıyor!

Yapılan araştırmalara göre, pişirmeden bir gün önce taze zencefile yatırılan etlerin kanserojen etkisinde azalma görüldüğüne dikkatleri çeken Yağlı “Mangal yapılacağınız etin yağsız bölümünden seçin. Ateşe en az 25 cm. uzaktan pişirin. Kurban etlerinin kuyruk, iç yağları kullanılmaması gerekir. Ayrıca kurban etiyle pişireceğiniz yemeklere ekstra yağda koymanız” dedi.

Eti porsiyonlar halinde saklayınız!

Çözüldükten sonra tekrar soğutucuya konulan etlerin besin zehirlenmesine yol açabileceğini hatırlatan Yağlı, “Kurban etlerini porsiyonlar halinde saklayınız. Günlük olarak et tüketimiz 4-5 köfte büyüklüğünü geçmemeli” dedi.