Genel SağlıkHABERLER

KENDISI BIR TANE, YARARLARI BIN TANE

Kış mevsiminde narın yararları da tekrar açıĞa çıkmaya başladı. Yeditepe Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Erdem Yeşilada, kaynatılmış sıcak su ile 10 dakika demlendikten sonra içilen nar kabuĞunun büzücü etkisine baĞlı olarak ishale ve gargara şeklinde boĞaz aĞrısına iyi geldiĞini söylüyor. Yeşilada, narın içeriĞi ve yararları ile ilgili faydalı bilgiler veriyor.

Nar bitkisinin meyve, meyve kabuĞu ve dal/kök kabukları farklı içeriklere sahip olduĞundan farklı kullanımları bulunuyor. Bu nedenle, kullanılan kısmın hangi kısım olduĞuna dikkat edilmesi gerekiyor. Meyve suyu yüksek antosiyanin türevi içeriĞine baĞlı olarak kuvvetli antioksidan etkili ve özellikle kalp ve dolaşım sistemi işlevleri üzerinde etkinliĞi dikkati çekiyor. Meyvelerinin kabukları ise gallotanen tipi polifenolik bileşikler bakımından zengindir. Yapılan bilimsel çalışmalar baĞırsak enfeksiyonlarına ve boĞaz enfeksiyonlarına yol açan mikroorganizmalar üzerinde etkili olduĞunu ortaya koyuyor. Bu nedenle, nar meyvesi kabukları baĞırsaklarda hem ishale yol açan mikroorganizma üzerinde etkisini gösteriyor, hem de astrenjan (büzücü) etkisine baĞlı olarak ishalin tedavisine yardımcı oluyor. Gargara şeklinde uygulandıĞında ise boĞaz enfeksiyonunun tedavisinde yararlı oluyor. Nar aĞacının dal ve kök kabukları ise çok daha farklı kullanıma sahiptir. TaşıdıĞı alkaloitler (pelletierin vb.) ve yüksek oranda tanenler nedeniyle tüketilmesi mümkün deĞil. Tedavide sadece tenya düşürücü olarak kullanılıyor.

şimdi nar zamanı!

Meyve ve sebzelerin antioksidan etkili maddeler bakımından zengin olduĞu ve tüketilmeleri ile kalp-damar hastalıkları ve kanser gelişimi riski ve bu hastalıklara baĞlı ölümlerde önemli azalma saĞlanabildiĞi artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. ışte antioksidan içeriĞi bakımından dikkati çeken bir meyve de ‘nar’. Manavlarda, marketlerde tezgahlar boy boy, renk renk, nar meyveleri dolu. şimdi nar zamanı. Taze sıkılmış veya fermente edilmiş nar suyunun antioksidan etkisinin yüksek olduĞu bilimsel olarak ortaya konulmuş. Bu etkisi bakımdan kırmızı şarap ve yeşil çaydan daha kuvvetli etkili olduĞu ifade ediliyor. Özellikle son yıllarda fenolik bileşiklerinin etkinliĞini ortaya koyan yayınlanmış çok sayıda bilimsel çalışmaya rastlanıyor. Esasında antioksidan etki hem nar meyvesinin kabukları, hem nar suyu ve hem de çekirdekleri için söz konusu. Nar suyunun etkisinde kırmızı rengini veren bileşenlerinin rolü büyük. Ancak meyve kabuklarının antioksidan etkisi meyve suyundan çok daha fazla bulunmuş. Zaten halk arasında da kurutulmuş nar meyvesinin kabukları ishallerde çay gibi demlenip içiliyor. Aman, “madem meyve kabuĞu daha etkiliymiş”, diye düşünüp meyve kabuĞu yemeye kalkmayın. Etkisinin daha kuvvetli olması daha güvenli olduĞu anlamına gelmez, taşıdıĞı bazı maddeler (çok düşük oranda alkaloid) nedeniyle fazla miktarda tüketilmemesi gerekir.

Damar SertliĞine Etkisi

Nar suyunun damar sertliĞi (ateroskleroz) riskini azaltıcı etkisinde en önemli faktörün LDL’nin (kötü huylu kolesterolün) oksitlenerek daha zararlı şekli VLDL’ye dönüşmesini engellemesi ile ilişkili olabileceĞi düşünülüyor. Yüksek tansiyonlu hastalarda (62-77 yaşlarında) 15 gün süre ile günde 50 ml (bir çay bardaĞı) nar suyu verilmesi ile enfarktüs riskini artıran faktörlerden biri olarak kabul edilen serum ACE deĞerleri üzerinde %36 düşme saĞlarken, yüksek tansiyon üzerinde sadece %5 bir azalma saĞlayabilmiştir. Bu çalışmada hastaların hiç birinin sigara içmediĞi vurgulanmış. Çünkü sigaranın zararlı oksijen radikalleri oluşturduĞu biliniyor ve bu da deney sonuçları üzerinde doĞrudan olumsuz etki yapacaktır.

Bir diĞer klinik çalışmada, nar suyunun bir yıl süre ile kullanılması ile LDL ve HDL’nin oksidasyonun belirgin bir şekilde azaltılabildiĞi, 3 yıl kullanılması ile ise kanda aterosklerotik lezyon gelişimi riskinin önemli ölçüde azaltılabildiĞi ortaya konulmuş. Yapılan son bir çalışmada ise diyabetli hastalarda önemli bir risk oluşturduĞu kabul edilen damar sertliĞinin önlenmesinde nar suyunun yararlı olup olmayacaĞı incelenmiş. BilindiĞi gibi meyve suları genel olarak şekerli içerikleri nedeniyle diyabetlilerde kan şekerinin artmasına neden olabiliyor. Nar suyunun diyabetlilerde bu bakımdan herhangi bir risk oluşturmadıĞı ve damar sertliĞi riskinin azaltılmasında önemli katkısı olduĞu bildirilmiş. Bir diĞer klinik çalışmada 3 ay süre ile nar suyu (günde 2 su bardaĞı) kullanılması ile 45 koroner kalp hastasında strese baĞlı bazı etkenlerin (miyokard iskemisi gelişiminin) azaltılabildiĞi gözlenmiştir. Bu çalışmanın daha uzun süreli ve daha geniş hasta sayısı üzerinde tekrarlanması gerektiĞi vurgulanıyor. Çok yeni bir çalışmada ise, konjuge linoleik asit (yaĞının %83’ü) bakımından zengin olan nar çekirdeklerinin (tohumları) deney hayvanlarında kolon kanseri ve damar sertliĞi riskini azalttıĞı ve baĞışıklık sistemi üzerinde olumlu yararlarının bulunduĞu gösterilmiş. DiĞer taraftan, çekirdeklerin zengin bir östrojenik içeriĞinin (kadın hormonu) bulunduĞu bildirilmekte. Yapılan son bir çalışmada çekirdeklerinin farelerde belirgin östrojenik etkisinin bulunduĞu tespit edilmiş. Bu bakımdan menopoz döneminde kadınların nar meyvesini çekirdekleri ile birlikte tüketmesinin kemik erimesi dahil bazı menapoz şikayetleri üzerinde yararlı olabileceĞi ileri sürülüyor. Bu etkisi nedeniyle erkeklerde prostat şikayetlerinin azaltılmasında da yararlı olabilir mi acaba diye düşünüyorum? Çekirdeklerde sadece östrojen bulunmuyor, erkek hormonu testosteron da bulunmuş. Bu bakımdan henüz bir çalışma yürütülmemiş. Burada bir hususu belirtmek isterim. Hormonal içeriĞine bakıp da, kadınlarda erkeksi veya erkeklerde kadınsı belirtilere yol açacaĞı endişesine kapılmayın.

Mutfak kültürümüzde “nar ekşisi”nin de önemli yeri var. Ancak piyasada satılan nar ekşilerinin büyük çoĞunluĞu sahteymiş. Glukoz ve sitrik asit ile hazırlanıyormuş. Yani evde hazırlamadıysanız, güvenmeyin. Nar suyu veya diĞer kısımlarının etkileri ile bilgiler, aslında basında sık sık yer alıyor. Benim burada vermek istediĞim bilgiler ise bunların ne kadarının bilimsel olarak ortaya konulabildiĞi. Yoksa “fazla idrar söktürür, ishali ve kusmayı keser, karaciĞer hararetini söndürür, kabızlıĞı giderir, kalp ve mide aĞzındaki aĞrılara iyi gelir….” gibi bir sürü iddiaları burada sıralamak deĞil.

Nar ve Kanser

Narın kanser üzerindeki etkisi üzerinde yapılan çalışmalar henüz klinik aşamaya gelmemiş, deney hayvanları veya yapay ortam (in vitro) çalışmalarına dayanıyor. Nar suyunun kanser üzerinde etkisi yine taşıdıĞı antioksidan etkili polifenolik bileşiklere baĞlı olarak ortaya çıkıyor. Kanser üzerinde etkili olabileceĞi ileri sürülen kısım daha ziyade, “narın çekirdeĞi”. Konjuge linolenik asit bakımından zengin çekirdek yaĞının, sıçanlar üzerinde yapılan çalışmada kolon kanseri modeli üzerinde belirgin etkisi tespit edilmiş. Ayrıca deney hayvanlarında göĞüs kanseri, prostat kanseri modelleri üzerinde de belirgin etkisi tespit edilmiş. Prostat kanseri hücreleri üzerinde yapay ortamda nar çekirdeĞinden koruyucu ekstraksiyon yöntemi ile (superkritik karbondioksit ekstraksiyonu) elde edilen “nar YaĞı”nın soĞukta sıkılarak elde edilen çekirdek yaĞından daha etkili olduĞu gözlenmiş. Dolayısıyla narı çekirdekleri ile çiĞneyerek yemek bence daha etkili olabilir.