KENDİNİZİ VE AİLENİZİ HAVUZ ENFEKSİYONLARINDAN KORUYUN

Her yaz olduğu gibi, bu yaz da binlerce insan serinlemek ve eğlenmek için yüzme havuzlarına akın ediyor. Ancak klorlanmış olsalar dahi yüzme havuzlarında varolan mikroplar bazı enfeksiyon hastalıklarına yol açabiliyor. Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hilda Çerçi Özkan, kendinizi ve çocuklarınızı havuzlardan bulaşabilecek hastalıklardan korumak için alınabilecek önlemleri açıklıyor.

Criptosporidyum, Giardia, E. Coli ve Şigella gibi dışkı yolu ile bulaşabilen ve ateşli ishallere yol açan mikroplar, havuz suyunu yutma sonucu enfeksiyon hastalıklarına neden olabiliyor.

Klorlama sonucu mikroorganizmaların büyük bir kısmı yok edilebilmekle birlikte, Criptosporidyum’lar klora dirençlidir. Ayrıca klorun mikroorganizmaları yok edebilmesi için belirli bir zaman geçmesi gerekir.

Tüm bu nedenlerle kendinizi ve çocuklarınızı havuzdan bulaşabilecek hastalıklardan korumak için bazı önemli tedbirleri titizlikle uygulamanız ve başkalarının da uyguladığına dikkat etmeniz gerekir.

Çocuğunuz veya kendiniz ishalli iken havuza girmeyin.
Havuzda su yutmamaya veya ağzınıza su almamaya dikkat edin.
Yüzmeden önce duş alın ve tuvalete gittikten sonra mutlaka ellerinizi yıkayın.
Çocuklarınızı belli aralıklarla tuvalete götürün.
Çocuğunuzun altını tuvalette değil havuz başında değiştirin.
Çocuğunuzun altını sabunlu su ile yıkayın.

Bir yaşının altındaki çocuklarınızı havuza sokmamaya özen gösterin. Çocuğunuz havuzda titremeye başlarsa dışarı çıkarıp kurulayın. On dakika ile başlayarak alıştıra alıştıra suya sokun. Küçük bebeklerinizi 30 dakikadan fazla suda tutmayın. Çocuğunuzda deri şikayetleri varsa klorun zarar verip vermeyeceğini doktorunuza danışın. Çocuğunuz hastaysa yüzmeye götürmeyim.

Havuz suyunun temiz olduğundan emin olmak için şunlara dikkat edebilirsiniz.

Temiz bir havuz suyunda havuzun dibi net bir şekilde görünmelidir.
Havuz kenarındaki taşlar yapışkan veya kaygan olmamalıdır.
İyi klorlanmış bir suyun az bir kokusu olur. Aşırı kimyasal kokusu sorun olabileceğini gösterir.
Havuz pompaları ve filitre sistemleri çalışıyorsa ses yaparlar bu sesi muhakkak duymanız gerekir.
Havuz görevlilerinden iki günde bir pH ve klor seviyesinin kontrol edilip edilmediğini ve son tespit edilen değerleri öğrenebilirsiniz. (Normal pH: 7.2-7.8, normal klor:1-2 partikül/1 milyon olmalıdır)

Amerikan Hastanesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hilda Çerçi Özkan