KEMİK ERİMESİ ARTIYOR

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nce yapılan araştırmada, sigara, alkol, yetersiz güneş ışığı alımı, fiziksel aktivite eksikliğinin menopoz dönemindeki kadınlarda kemik erimesine neden olduğu bildirildi.

Doç. Dr. Kemal Nas kemik erimesine neden olan birçok risk faktörünün olduğunu ve özellikle kadınlar için, önemli bir sağlık sorunu olduğunu açıkladı.

Kemal Nas “Kadın ve 50 yaşın üzerinde olma, düşük kalsiyum alımı, eksik fiziksel aktivite, kafeinli içeceklerin alımı, yetersiz güneş ışığı alımı, menapoza girmiş olma, açık tenli ve narin yapıda olma, ailede kemik hastalığı olanların bulunması ve bazı ilaçları uzun süreli kullanma kemik erimesi için risk faktörleridir. Menopoz dönemindeki kadınlarda kemik erimesine neden olan risk faktörlerini araştırdık. Toplam bin 281 kadın üzerinde yaptığımız araştırmada, fiziksel aktivitenin eksikliği, düşük kalsiyum alımı ve yetersiz güneş ışını alımının en önemli risk faktörleri olduğu belirlendi. Ayrıca, gelir düzeyi yüksek olan kadınlarda özellikle fiziksel aktivite eksikliğinin kemik erimesi için önemli bir etken olduğunu belirledik.” diyerek açıklamasını tamamladı.