Genel SağlıkHABERLER

KASIK FITIĞI AMELİYATLARINDA YAPIŞAN YAMA KONFORU

Kasık fıtığı ameliyatlarında kullanılan kendiliğinden yapışan yamalar ile hastalar ameliyat sonrası aynı gün taburcu olurken, ertesi gün normal hayatlarına dönebiliyor.

Hatta, rahat ve konforlu bir nekahat dönemi geçiren hastalar, ameliyattan sonraki 10 gün içinde yüzme, jogging gibi aktivitelere katılabiliyor; 1 ay içinde de halter, futbol gibi ağır sporlara başlayabiliyor.
Uzun zamandır kasık ve göbek fıtığı ameliyatlarında güvenle kullanılan yamalar günümüze kadar vücuda tespit edilerek uygulanıyordu. Ancak sağlık teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde özellikle kasık fıtığı onarımlarında kullanılan kendiliğinden yapışan yamalar; hasta ve hekimlere ciddi avantaj ve kolaylık sağlıyor.
Neolife Tıp Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hamdi Koçer, “Fıtık onarımlarında uygulanan yamaları yerinden kaymasın diye tespit etmemiz gerekiyor. Tespit için, titanyumdan veya yumuşak malzemelerden üretilen küçük vidaları tercih ediyoruz. Şu an için sadece kasık fıtığı ameliyatlarında kullandığımız kendiliğinden yapışan yamalarda ise bu malzemeleri kullanmamıza gerek kalmıyor. Kendinden yapışan yamalar; hasta ve hekimlere ciddi avantaj ve kolaylık sağlıyor. üstelik bu yamalar karnın iç tarafına konduğu için onarım daha sağlam oluyor ve fıtık nüks ihtimali azalıyor.” diyor.
Kasık fıtıklarında, vida ile yapılan onarımlarda yamanın sadece üst bölümlerinden tespit etme imkanı vardı. Bacağa giden büyük damar ve duyu sinirleri nedeni ile yamanın alt kısmına vida konamıyordu. Dolayısıyla yamanın alt kısmı serbest ve hareketli kalıyordu. Kapalı ameliyata bağlı teknik kusur ve erken nüksler bu bölgede oluşuyordu. Hatta karın duvarına yamanın tespiti için kullanılan vidalar, nadiren de olsa damar ve sinir yaralanmalarına sebep olabiliyordu. Dokulara kendiliğinden yapışarak vida ile sabitlenmesi gerekmeyen yamalar bu olası sorunları berteraf ediyor. Şuan için sadece kasık fıtıklarında kullanılabilen, özel minik ayakları sayesinde dokulara kendiliğinden yapışan yamaların daha sonra yerinden oynama riski de bulunmuyor. üstelik kendiliğinden yapışan yamaların dokular ile teması vida ile tutturulan yamalara göre daha sağlam ve daha esnek. Sağlam olmasının nedeni tüm yüzeye eşit dağılmış yüzlerce minik ayaklar ile tutunması. Esnek olmasının nedeni ise vida ile tespit edilmediğinden adale ile beraber hareket kabiliyetinin olması. Esneklik, hastaların ameliyattan sonra ilk ayağa kalktıkları andan itibaren kendilerini rahat hissetmelerini sağlıyor. Sağlamlık özelliği ise yama tüm yüzeyi ile dokulara yapıştığı için -vidalı yamalardaki gibi -alt bölümde bir açıklık ve orada oluşabilecek nüks riskini ortadan kaldırıyor. Böylece hastalar vida kullanmanın risklerinden korunduğu gibi çok daha rahat ve konforlu bir nekahat dönemi geçiriyor.
Günümüzde sadece kasık fıtığı ameliyatlarında kullanılan kendiliğinden yapışan yamalar, yakın bir zamanda göbek fıtığı ameliyatlarında da kullanılacak.