KANSER ARAŞTIRMASI KARADENİZ’DE BAŞLADI

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı, Kanser Görülme Sıklığı Araştırması’nı, Karadeniz’de başlattı. Çernobil kazasından radyoaktivite açısından etkilendiği düşünülen Trakya’daki bazı bölgeler de çalışma kapsamına alındı.

Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, son günlerde değişik sivil toplum örgütleri ve meslek kuruluşlarının, Çernobil Nükleer Santral kazasının etkilerini ve Karadeniz Bölgesi’ndeki kanser vakalarını araştırmak üzere bir çalışma başlattığı haberlerinin kamuoyuna yansıdığı hatırlatıldı.

Sağlık Bakanlığı’nca uzun süredir altyapısı hazırlanan Kanser Görülme Sıklığı Araştırması’nın Eylül ayında Karadeniz Bölgesi’nde başlatıldığı bildirilen açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nca başlatılan bu projenin her yönüyle bilimsel temellere dayandığı ve ciddi bir hazırlık döneminin sonrasında başlatıldığı ifade edildi. Açıklamada, projeyle, toplumun kanser konusunda doğru ve yeterli bilgilendirilmesinin hedeflendiği vurgulandı.

HÜCRESEL ARAŞTIRMA

Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı’nca yürütülen çalışmada, bölge kaynaklı belli kanser doku örneklerinde, radyoaktiviteden etkilenmeyle ortaya çıkabilecek özel bulgular, son gelişen teknolojiye uygun olarak yapılacak. Çevre etkilerinin, yeni tanı konan kanserlerde yaşayan hücrelerde “doz etkilenim düzeyi”nin, hücresel seviyede araştırılması sağlanacak.

Devlet İstatistik Enstitüsü, Hacettepe, Karadeniz Teknik ve İzmir Dokuz Eylül üniversiteleri halk sağlığı öğretim üyelerinin önerileri doğrultusunda, “hane halkı çalışması” yapılacak. Araştırma kapsamında ayrıca tüm Karadeniz Bölgesi’ndeki kanser kayıtlarının tutulması için “Aktif Kanser Kayıtçılığı Programı” uygulanacak.

Bu konuda çalışan kanser kayıt elemanlarının, bilimsel doğrultuda eğitimlerini tamamlayarak, yapacakları araştırmanın planları ile illerinde çalışmalarına başladıkları kaydedilen açıklamada, “Projenin en önemli özelliği, Çernobil Nükleer Santral kazasından radyoaktivite açısından etkilendiği düşünülen Trakya’daki bazı bölgelerin de çalışma kapsamına alınmasıdır” denildi.

Açıklamada, laboratuvar çalışmalarında, Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji Bölümü ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ile işbirliği yapılacağı bildirildi.