KAN ŞEKERİ İHMALE GELMEZ

İstanbul Tıp Fakültesi Metabolizma ve Diyabet Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mücahit Özyazar, herkesin sık olarak kan şekerine baktırması gerektiğini savunuyor.

Ona göre; doktorların çoğu hastalarına, tokluk kan şekeri ölçümünün açlık kan şekeri ölçümünden daha önemli olduğunu söylemiyor.

İstanbul’ da düzenlenen bir toplantıda konuşan Prof. Dr. Mücahit Özyazar, kronik bir hastalık olan diyabet için uygulanacak tedavinin, diyabetin tipine ve diyabetli hastanın genel sağlık durumuna göre belirlendiğini anımsattı.

Prof. Dr. Özyazar, ” İnsülin kullanan diyabetliler, kullanacakları insülin miktarını, diyetlerini ve günlük bedensel işlevlerin, kan şekeri ölçüm sonuçlarına göre ayarlıyor. Bu nedenle düzenli kan şekeri takibi hastanın yaşam kalitesini yükseltebilir, uzun ve kısa vadeli komplikasyonların önüne geçebilir” dedi.

“KAN ŞEKERİ SIK SIK ÖLÇÜLMELİ”

Prof. Dr. Mücahit Özyazar, kan şekeri kontrollerinin düzenli olarak yapılmaması ve tedavinin ölçülen şeker oranına göre düzenlenmemesi halinde diyabet hastalarının böbrek yetmezliği, damar hastalıkları, körlük, kalp rahatsızlıkları ve hatta kalp krizine kadar uzanan ciddi komplikasyonlarla karşılanabileceğini açıkladı.

Prof. Dr. Özyazar, ” Körlük nedenlerinin yüzde 60-70’ i , ileri böbrek yetersizliğinin yüzde 60’ ı , bacak kesilmelerinin önemli bir kısmının nedeni diyabettir. Üç gün üst üste açlık kan şekeri 126 çıkan kişi diyabet hastasıdır. Bu nedenle kişi ayda – yılda bir değil, sık sık kan şekerini ölçtürmeli, hastalığın komplikasyonlarının ortaya çıkmasını beklememelidir” şeklinde konuştu.

Roche Diagnostik Diyabet Ürün Yöneticisi Elvan Vezir de diyabetlilerin yüzde 30’ una tanı koyulamadığına dikkat çekerek, dünyada 170 milyon olan diyabetli sayısının 2025 yılında 300 milyona ulaşacağının tahmin edildiğini söyledi.

Kaynak: sagliginsesi.com