Genel SağlıkHABERLER

KAN BASINCININ KONTROL ALTINA ALINMASI İNME RİSKİNİ AZALTIYOR

Yüksek kan basıncıyla kalp ve damar hastalıkları arasında yakın bir ilişki bulunduğu kaydedildi.

ABD’de 42 bin hastayla yapılan araştırmada, kan basıncının kontrol altına alınmasının, inme riskini azalttığı ortaya konuldu.

Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği Başkanı, Avrupa ve Uluslararası Hipertansiyon dernekleri üyesi Prof. Dr. Serap Erdine, hipertansiyonun tedavi edilmediği takdirde inme, böbrek yetersizliği gibi sorunlara yol açabildiğini anlattı. ABD Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü tarafından 42 bin hastayla bir araştırma yapıldığını belirten Prof. Dr. Erdine, “Bu araştırmanın en önemli neticesi, kan basıncının kontrol altına alınmasının inme riskini azalttığının tespit edilmiş olmasıdır” dedi.

“ABD ve Avrupa’da tüm hipertansiyon hastalarının yarısına ancak tanı konulmakta, bunların da ancak yarısı tedavi olmakta. Tedavi olanların da ancak yarısı kontrol altına alınmakta” diyen Prof. Dr. Erdine, hastaların ancak yüzde 40’ının tek bir ilaçla kan basıncının kontrol altına alınabildiğini ifade etti. Geri kalanlarda 2 veya 3 ilaç kullanılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Erdine, “Hastalar ilaçlarını kendi kendilerine değil ancak hekime başvurarak bırakmalı” dedi. Prof. Dr. Serap Erdine, Türkiye’de 11.5 milyon hipertansiyon hastası bulunduğunun tahmin edildiğini sözlerine ekledi.

ARAŞTIRMADA İLAÇ GRUPLARI DA İNCELENDİ

Kardiyoloji Derneği Hipertansiyon Çalışma Kolu Başkanı Prof. Dr. Çetin Erol da, araştırmada ayrıca üç ilaç grubunun da karşılaştırılmasının yapıldığını anlattı. Bu gruplar arasında yer alan “kalsiyum kanal blokerler” hakkında ölümcül olmayan kalp krizi ve inme riskini artırdığı yönünde tartışmalar bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Erol, “Bu araştırmayla görülmüştür ki, bu grup ilacın ölümcül olmayan kalp krizi ve inme üzerindeki etkisi, hastalığın temel ilacı olan diüretiklerle benzer seviyededir” dedi.