KAN BASINCINI BİR HAFTADA KONTROL ALTINA ALMAK MÜMKÜN

Hipertansiyon erişkinlerin en sık karşılaştığı kronik hastalıkların başında geliyor. Dünyada yaklaşık olarak 1,5 milyar kişi bu rahatsızlıkla baş ederken, ülkemizde ise hipertansiyonu olan hasta sayısı neredeyse 15 milyonu buluyor.

ülkemizde ne yazık ki hipertansiyonu olan her 2 hastadan biri hastalığının farkında değil. Hipertansiyonun farkında olup ilaç kullanan hastaların da yaklaşık yarısının kan basıncı kontrol altında değil. Halbuki günümüzde hipertansiyon tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tansiyon aletlerinin yaygınlaşması sonucu evde kan basıncı ölçümünün artması ve ilaçların yan etkilerinin azalması nedeni ile günümüzde hipertansiyon tedavisi geçmişe kıyasla oldukça kolaylaştığını söyleyen Liv Hospital Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat kan basıncını kontrol altına almaya engel olan durumlar hakkında bilgi verdi…
Hipertansiyon hastası kendi kendinin doktoru olmalı
Aslında hipertansiyon hastaları, hastalıkları hakkında yeterli ve doğru bilgi sahibi olduğu takdirde kan basıncının kontrol altına alınmasına engel olan durumlar hızla düzeltilebilir. Kan basıncı kontrolünde hedef sağlık merkezi ölçümlerinde 140/90 mmHg’nın altı ve ev ölçümlerinde 135/85 mmHg’nın altıdır. Kan basıncının 2 mmHg bile düşmesi hasta için bir kazançtır. Hipertansiyon tedavisinde hastaya özel çözümler üreterek kan basıncı kontrolünde bir haftada gibi kısa bir sürede iyileşmeler sağlanabilir.
Hipertansiyon kontrolünün olmazsa olmazları
Kan basıncı düzenleyici ilacı düzenli olarak kullanın
Eğer ilacın yan etkileri varsa, mutlaka doktorla paylaşın
Kan basıncı kontrol altına alınınca, acaba ilaç gerekli mi diyerek ilaç almayı kesmeyin
Tansiyon ölçüm aletinizin kalibrasyonundan emin olun
Doğru bir şekilde tansiyon ölçmeyi bilin
Bitkisel ilaç kullanımını konusunda mutlaka bir uzmana danışın
Hekiminize danışmadan ilaç sayısını veya dozunu azaltmayın
Hipertansiyonun neden kaynaklandığının araştırılması
Başka bir hastalık nedeni ile kullanılan ilacın, kan basıncına olan etkisinin araştırılması
Fazla ekmek yemeyin
Farkında olmadan aşırı tuz almayın
Tansiyonun yüksek kalmasını kabullenmeyin
Bünyem yüksek tansiyona alışmış diye düşünmeyin