Genel SağlıkHABERLER

KALP SAĞLIĞININ YOLU DİŞ SAĞLIĞINDAN MI GEÇİYOR?

Kalbiniz için sağlıklı bir biçimde besleniyor ve düzenli spor yapıyor olabilirsiniz. Ama diş hekiminizi son zamanlarda hiç ziyaret ettiniz mi? Zira dişlerinizin ve diş etlerinizin durumu, diğer sağlık alışkanlıklarınızdan bağımsız olarak kalp ve damar sağlığınızı etkileyebilir. Burada dikkat edilmesi gereken, yaygın bir problem olan dişeti (periodontal) hastalıktır. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Diş Hekimi Özge Sönmez ve Pediyatrik Kardiyoloji Uzmanı Dr. Resmiye Beşikçi, diş sağlığı ve kalp sağlığı arasındaki ilişkiyi anlattı.

28 Ekim 2008, İstanbul – Dişeti hastalıkları (Periodontal) ve kalp hastalıkları arasında doğrudan bir ilişki olduğu henüz kesin olarak kanıtlanmasa da hekimler, ağız sağlığı ile kalp-damar sağlığı arasında önemli bir bağ olduğuna inanmaktadırlar. Nitekim Centers for Disease Control and Prevention tarafından yürütülen ve “Stroke” dergisinde yayınlanan bir epidemiyolojik çalışmada, ileri derecede diş kaybı ile kalp krizi ve inme arasında bir ilişki bulundu.

Periodontal hastalık, plak birikmesi ile oluşan kronik dişeti enfeksiyonudur. Nüfusun çoğunluğunda periodontal hastalığın basit bir şekli olan ve dişetlerinin kızarması ile iltihaplanma ortaya çıkar. Bu iltihaplanma tedavi edilmezse bir süre sonra “periodontitis” hastalığına (dişlerin birbiri üzerine kapatıldığında çok şiddetli ağrı duyulması) dönüşebilir.

Bu durumun, plak birikiminin arttığı ve plaktaki bakterilerin ortaya çıkardığı toksinlerin bağışıklık sistemini uyarması sonucu iltihabi yanıt oluşturmasıyla ortaya çıktığını vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi’nden Diş Hekimi Özge Sönmez şöyle devam ediyor: “Enfeksiyona karşı savaşmak için, vücut dişetlerini beyaz kan hücreleri ile bombardımana tabii tutar. Bakterilerden çıkan toksinler beyaz kan hücrelerinden çıkan maddeler, dişleri yerinde tutan destekleyici dokuların ve kemiğin yıkımına neden olur. Sonuç dişlerin kaybıdır.”

Periodontal bakteriler ve bunların oluşturduğu toksinler damar sağlığı üzerinde de olumsuz etkiye neden olabilir. Şimdilik, kalp hastalıkları ve periodontal hastalık arasındaki ilişkiyi gösteren deliller büyük çaplı klinik deneylerle kanıtlanmamıştır. Büyük çaplı kinik deneyler, sebep ve sonuç ilişkisinin ortaya konmasında önemli bir altın standarttır.

“Diş sağlığı, doğumsal kalp hastalığı olanlarda önem kazanıyor”

Diş sağlığı genel anlamda herkes için önemli olmakla birlikte özellikle doğumsal kalp hastalığı olan çocuklarda ve kalp kapak rahatsızlığı olan erişkinlerde çok daha büyük önem kazanmaktadır. Çürük dişlere yapılacak olan müdahale sırasında oluşacak bakteriyemi, “endokardit” adını verdiğimiz kalp ve damarların iç yüzeyini örten tabakanın enfeksiyonuna neden olabilir.

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Pediyatrik Kardiyoloji Uzmanı Dr. Resmiye Beşikçi bu konuda şunları söylüyor: “Endokardit, uzun süreli hastanede yatarak antibiyotik tedavisi gerektiren ve ölüm riski taşıyan son derece ciddi bir klinik tablodur. Diş sağlığına dikkat edilmediği takdirde oluşan çürük dişlerin dolgu ya da çekimi sırasında hatta bazen sadece diş fırçalama sırasındaki oluşan kanamalarla kan dolaşımına karışan enfeksiyon etkenleri kalpteki sorunlu bölgeye ulaşıp burada çoğalarak ciddi bir kalp enfeksiyonuna sebep olabilirler.”

Endokardit adı verilen bu tehlikeli klinik tablodan korunmak için riskli kabul edilen kalp hastalığı olan bireylere diş tedavileri öncesinde enfeksiyondan koruyucu antibiyotik verilmektedir. Ancak elbetteki en ideali ağız ve diş bakımının çok iyi yapılıp diş çürümelerinin ve dişeti hastalıklarının önlenmesidir. Bu nedenle endokardit riski taşıyan (Kalp ameliyatı geçirmiş olsun ya da olmasın) doğuştan kalp hastalığı olan çocuklara ve kalp kapak hastalığı bulunan (özellikle de yapay kalp kapağı takılan) erişkinlere ağız ve diş bakımının kalp sağlıkları açısından da ne kadar önemli olduğu anlatılmaktadır.