Genel SağlıkHABERLER

KAFEİNSİZ KAHVE KALBE ZARARLI

Yeni bir araştırmaya göre kafeinsiz kahve kalp hastalıkları riskini artırıyor. Araştırmacılar, kafeinsiz kahvenin zararlı kolesterolü artırdığını belirlediler.

Amerikan Kalp Derneği Bilimsel Oturumları 2005’te sunulan yeni araştırmaya katılanlar üç gruba ayrıldı.

Birinci grup günde üç fincan kafeinli kahve içti, ikinci grup aynı miktarda kafeinsiz kahve içerken üçüncü grup hiç kahve içmedi.

Araştırmacılar, 187 katılımcının kanındaki kafein oranını ve kalp sağlık durumu ile ilgili kilit verileri araştırmaya başlamadan önce kaydettiler.

Üç ay süren araştırmanın ardından katılımcıların kan insülin ve glikoz oranlarında ya da diğer belli başlı göstergelerinde önemli bir değişiklik olmadığı belirlendi.

Ancak üç ay kahve içen gruptan kafeinsiz kahve içenlerin kanındaki kötü kolesterol üreten yağ asiti oranının yüzde 18 artış gösterdiği ortaya çıktı.

Diğer gruplarda ise yağ asit oranında herhangi bir değişiklik gözlenmedi.

Kafeinsiz kahve içen grupta kötü kolesterole yol açan proteinin de yüzde 8 oranında artış gösterdiği, ama diğer iki grupta herhangi bir değişime uğramadığı ortaya çıktı.

Araştırmalara göre protein oranındaki artış kardiyovaskiluar riskin de artışına işaret ediyor.

Araştırmanın başkanlığını yapan Dr Robert Superko, “çok şaşırtıcı sonuçlar elde ettik. Kafeinli ve kafeinsiz kahve arasında büyük fark var. İnsanların yıllardır düşündüğünün aksine kalp sorunu yaratan kahve kafeinli olanı değil kafeinsiz olanı” dedi.