KADINLAR ŞİDDETLE KARŞI KARŞIYA

Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Meral Danış, yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 yıldır faaliyet gösteren komisyonun bugüne kadar 122 kadına danışmanlık hizmeti verdiğini belirtti.

46’sı boşanma konusu

Bu kadınların büyük çoğunluğunun şiddete maruz kaldığını ifade eden Danış, “Kadınların yüzde 73’ü aile içi şiddete maruz kalmış. 88 kişiden 86’sı eşinin, 2’si eşinin ailesi tarafından 4’ü de aile dışı şiddete maruz kalmış.

2002 yılında kadınlar hala şiddet yaşıyorlar. Herkesi kadınların yaşadığı şiddete (dur) demeye çağırıyoruz” dedi.

Danış, bölgedeki cezaevlerinde bulunan kadın tutuklu ve hükümlülerin yoğun talepleri üzerine Diyarbakır, Muş, Mardin, Batman ve Midyat cezaevlerindeki 100’ün üzerindeki kadın hükümlü ve tutukluyla görüştüklerini belirtti. Görüşmelerde kadınların yüzde 99’unun gözaltına alınırken, bekaret kontrolünden geçirildiğini ve aynı oranda fiziksel ve sözsel olarak cinsel şiddete maruz kaldıklarının kendilerine ilettiğini bildiren Danış, şöyle konuştu:

“Cezaevlerinde sağlık sorunlarının çok ağır yaşandığını, tedavi sürecinin yetersiz ve çok uzun zaman aldığı tespit edilmiştir. Yapılan araştırmada, tespit edilen en önemli noktalardan biri de cezaevlerindeki kadın infaz koruma memurlarının sayı olarak yetersizliğidir. Bu sorunların azaltılması için gözaltı süresinin mümkün olan en kısa sürede tutulması, avukatlarıyla sürekli görüşmelerine olanak tanıyacak yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Ayrıca, cinsel şiddet iddialarının ivedilikle soruşturularak, sorumlularının cezalandırılması gerektiği sonucuna varılmıştır.”