İSTANBUL’DA KUDUZ ALARMI

Havaların ısınmasıyla İstanbul’daki kuduz vakaları da arttı. Hastanelerde her gün 10-15 kişiye kuduz aşısı yapılıyor.

Yaz mevsimiyle beraber köpek ısırma vakaları da artmaya başladı. En çok kuduz aşısının yapıldığı Haseki ve SSK Okmeydanı hastanelerinde bir günde yapılan aşı sayısı 15 – 20’den aşağıya düşmüyor. İstanbul’da Beykoz, Şile, Maltepe ve Pendik bölgelerinde kuduz vakalarının daha yoğun görüldüğüne dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Osman Karaaslan, “Başta Haseki Hastanesi Kuduz Tedavi Merkezi olmak üzere pekçok devlet hastanesinde sosyal güvencesi olmayanlara ücretsiz aşı yapılıyor” dedi.

Eczanelerde 50 milyon TL

Kuduz aşısı eczanelerde yaklaşık 50 milyon liraya satılıyor. Özel hastaneler ise hastaya dışarıdan aşı aldırıp yapıyor. Takibin gerektiği durumlarda hasta, devlet hastanelerine yönlendiriliyor. Gerektiğinde, özellikle başa yakın ısırıklarda, aşının yanısıra serum da uygulanıyor. Haseki Hastanesi yetkilileri, kendilerine başvuranların bazı günler 30 – 40 kişiye ulaştığını belirtiyor.

Kuduz hayvan nasıl anlaşılır?

• Genelde saldırgan olan bir hayvan birdenbire sakinleşmişse,

• Sakin bir köpek azgın, yırtıcı, saldırgan bir yapıya bürünürse,

• Yemek yemeyi reddederse, yemek yerine demir, ağaç gibi nesneleri ısırırsa,

• Vahşi bir hayvan insanlardan kaçmıyor, dostça yaklaşıyorsa, kuduzdan şüphelenmek gerekir. Ayrıca kuduz bir hayvanın, belirtilerin ortaya çıkmasından iki gün önce de virüsü bulaştırdığı biliniyor.

Kuduz şüphesi varsa ne yapmak gerekir?

Bir hayvan sizi ısırmış, tırmalamış veya yalamışsa temas bölgesini derhal bol su ve sabunla yıkayın. Böylece virüslerin yarısı yok olur. Sonra hemen doktora başvurun. Aşılanmanız gerekiyorsa, aşı kartı düzenlenmesini isteyin. 0, 3, 7, 14, ve 28’nci günlerde olmak üzere 5 doz aşılanmanız gerekebilir. Isırık sırasında oluşan tetanoz riskine karşı da aşı olmanız gerekebilir. Mümkünse ısıran hayvanı gözetim altında tutun.

Sinir sistemini vuruyor

Kuduz, insanın sinir sistemini ele geçiren bir virüsün yol açtığı, sonunda ölümün kaçınılmaz olduğu bir hastalık. Hayvanın salyasında bulunan virüsler ısırma, yalama, tırmalama yoluyla bulaşır. Belirtiler, genelde temastan sonra 60 gün içinde çıkar. Ancak bu süre 3 – 4 ay olabildiği gibi bazen daha geç de olabilir. Bu kuluçka döneminde etkin tedavi uygulanabilir. (Milliyet Gazetesi)