İPKB’DEN ÜMRANİYE’YE KADIN DOĞUM VE ÇOCUK HASTALIKLARI HASTANESİ

İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB), Ümraniye’ye 330 yatak kapasiteli Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yapıyor.

İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB), İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık (İSMEP) Projesi kapsamında; Ümraniye’ye 208’i çocuk, 127’si kadın olmak üzere 335 yatak kapasiteli Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yapıyor.

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bahçesine mevcut hastanenin işleyişini kesintiye uğratmadan yapılacak Ümraniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, yaklaşık 100 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Mevcut Hastane ile bağlantı yer üstünde peyzaj destekli yaya dolaşım alanları ile sağlanacak. Yeni hastanede 3 katlı, 505 araç kapasiteli yer altı otoparkı yapılacak.

Hasta odaları yaklaşık 30 metrekare ve yüzde 75 tek, yüzde 25 çift kişilik olacak. Tek kişilik odaların ihtiyaç halinde çift kişilik olarak kullanılmasına uygun altyapıda inşaa edilecek olup bu şekilde toplam kapasite 484 yatağa ulaşacak.

Yeni hastane yürürlükteki Avrupa ve Türk standartlarını karşılayacak şekilde en son teknoloji ile yapılacak. Tamamen hasta odaklı bir yaklaşım ile kullanıcılara temiz dolaşım alanları ve yol bulma konusunda görsel ipuçları sunularak, yoğunluklu kullanım alanlarına sahip olan mekânlar arası geçişlerde güvenli ulaşım ve dolaşım bölgeleri kurgulanana hastanede, yapı elemanlarında tutarlı materyaller ile bakım onarım gerektirmeyen dayanıklı malzeme ve bitiş elemanları kullanılacak.

Özellikle çocuk hastalar için dış cephede renkli güneş kırıcı elemanlar ile sıcak bir ortam yaratılmış. Çatılar az meyilli gezilen/gezilmeyen ve kısmen de teras bahçeli sistem olarak detaylandırılmış.