Genel SağlıkHABERLER

İNSANLAR BİNLERCE YILDIR TAŞIYORMUŞ

İnsanların ülser ve mide kanserine yol açtığı sanılan virüsü 11 bin yıldır taşıdıkları bidirildi.

Araştırmacılar kansere yol açan “Helicobacter Pylori”yi bundan yalnızca 20 yıl önce insanların midesinde keşfetmişlerdi. Ancak, virüsteki belli genlerin dağılımını analiz eden yeni bir araştırma, insanların virüsü binlerce yıldır vücutlarında barındırdıklarını ortaya çıkardı.

Daha önceki araştırmalarda, H. Pylori’nin yüzlerce yıl önce Amerikalılara Avrupalı seyyahlar tarafından bulaştırıldığı ileri sürülmüştü. New York Üniversitesi Tıp Okulu’ndaki yeni genetik analizde ise aslında virüsün Yeni Dünya’ya binlerce yıl önce Doğu Asya’daki göçmenlerce getirildiği saptandı.

Venezüella Kızılderilileri’nden alınan H. Pylori örnekleri üzerinde yapılan genetik testlerde, virüsün Doğu Asya’nın genetik izlerini taşıdığı görüldü. Araştırmacılar bunun, virüsün Kızılderililere 11 bin yıl önce Doğu’dan Yeni Dünya’ya göç edenler tarafından bulaştırıldığını gösterdiğini belirttiler. Bilim adamları, H. Pylori’nin insanlarda en az bu kadar zaman önce bulunduğu sonucuna vardılar.

YARARLARI DA VAR

Dr. Martin Blaser, H. Pylori’nin insanlarda binlerce yıldır bulunmasının mümkün olduğunu çünkü bu virüsün zararlı olduğu kadar yararlı etkilerinin de bulunduğunu söyledi. Virüsün, ishal hastalıklarından koruduğu ve mide asidinin yemek borusundan yukarı akışını önlediği belirtildi. Dünya nüfusunun yarısının bu virüsü taşıdığı belirtiliyor. Ancak taşıyıcılardan pek çoğunda hastalık ortaya çıkmıyor.