Genel SağlıkHABERLER

İNSAN GENLERİNİN ŞİFRESİ ERZURUM’DA ÇÖZÜLÜYOR

Dünya çapında dev bir projeye katılan Erzurum Atatürk Üniversitesi, birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde yeni bir çığır açacak genlerin şifrelenmesi çalışmasında yer alacak.

Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Küfrevioğlu, ‘Almanya Hannover Max-Planck Enstitüsü Deneysel Endokrinoloji Bölümü ile ortak olarak, ‘hangi gen, nerede, hangi dokuda şifreleniyor, genler nerede açılıyor, genlerin fonksiyonları nasıldır?’ gibi sorulara yanıt almak için büyük bir projeye başladık’ dedi. ABD tarafından da desteklenen projenin 2005 yılında sonuçlanmasının programlandığını belirten Küfrevioğlu, ‘Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere ve Fransa’dan bilim adamlarının da katıldığı ortak çalışma ile 2005 yılına kadar toplam 7 bin gen incelenecek. En sonunda her ülke bulgularını Almanya’daki Max-Planck Enstitüsü’ne gönderecek ve ortak değerlendirmeler yapacak. Bu çalışma sonunda birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde önemli aşamalar kazanılacak’ dedi.

Genlerden 1000 adedinin incelenmesini kendi ekibinin üstlendiğini anlatan Prof. Dr. Küfrevioğlu, bu genlerin DNA’larının üretileceğini, klonlandıktan sonra da Max-Planck Enstitüsü’ne gönderileceğini hatırlattı.(akşam gazetesi)