İNME RİSKİ KANDAKİ İLTİHAPLANMA NEDENİYLE ARTIYOR

Hipertansiyon hastası erkeklerin inme geçirme riskinin kandaki iltihaplanma oranına bağlı olarak arttığı belirlendi.

Stroke dergisinde yayınlanan habere göre, İsveçli bilim adamları, benzer derecede yüksek tansiyon hastası bazı kişilerin inme geçirmediği, bazılarının ise inme geçirdiği verisinden yola çıkarak, kan iltihaplanmasının inme riskine etki edip etmediğini araştırdılar.

Bilim adamları, kanda iltihaplanma olduğu durumlarda, fibronojen, alpha- 1 antitripsin, haptoglobin, ceruloplazmin ve alfa-1 asit glikoprotein gibi plazma proteinlerinin oranının arttığını söylediler.

Yaşları 28 ile 61 arasında 6071 sağlıklı kişi üzerinde yaklaşık 19 yıl süreyle yapılan araştırma sonucunda, sistolik kan basıncı (büyük tansiyon) 14’ün üzerinde olan ve kanlarında iltihap tespit edilen kişilerin inme geçirme riskinin, büyük tansiyonu normal düzeyde olan ve kanında iltihap görülmeyen kişilere göre 4 kat daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Bilim adamları, 238 katılımcının araştırma sırasında inme geçirdiğini belirterek, bu kişilerin hem büyük tansiyonunun hem de kanlarında iltihap olduğunu gösteren protein oranının yüksek olduğunun belirlendiğini kaydettiler.

Plazma proteinlerinin oranının inme riskini neden artırabildiğinin henüz bilinmediğini söyleyen bilim adamları, bu proteinlerin oranının yüksek olmasının, damarların tıkanmasını hızlandırabildiğini tahmin ediyorlar.

Bilim adamları, kandaki iltihaplanma oranının belirlenmesiyle, inmeye karşı tedbir alınabileceğini umuyorlar.