Alternatif TıpGenel SağlıkHABERLER

ILTİHAP GİDERİCİ MUCİZE BİTKİ: IHLAMUR ÇİÇEĞİ

SoĞuk algınlıĞı denince ilk olarak aklımıza gelen bitkilerden bir diĞeri de “ıhlamur” çiçekleridir. Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, birkaç yıl önce yayımladıĞı bir araştırmanın sonuçlarına göre ıhlamur çiçeklerinin “iltihap giderici” etkisi bulunduĞunun deneysel olarak ortaya konulduĞu belirtiyor. Ayrıca yürüttükleri bir çalışmanın sonucunda ıhlamur içerisindeki bileşenlerden bazılarının (flavonoit) iltihap giderici ve aĞrı kesici etki gösterirken, bazı bileşenlerin (müsilaj) de boĞazı yumuşatması neticesi boĞazda tahrişi önlediĞini ve bu suretle soĞuk algınlıĞı şikayetlerinin hafifletilmesinde tedaviye yardımcı olduĞunu söylüyor.

Özellikle soĞuk algınlıĞı riskinin arttıĞı sonbahar ve kış dönemlerinde doĞanın bizlere sunduĞu bu etkili ve güvenilir silahlardan yararlanmak en akılcı yaklaşım olacaktır. Hiç şüphesiz, öncelikli hedef “hastalıĞa yakalanmamak”, bu konuda baĞışıklıĞı destekleyici bu tip ürünler koruyucu olarak yararlı olabilmektedir. HastalıĞa yakalanma durumunda ise bu tip ürünlerden uygulanan temel tedavinin yanı sıra şikayetlerin hafifletilmesinde yararlanılabilir.

Prof. Dr. Erdem Yeşilada, özellikle soĞuk algınlıĞı riskinin arttıĞı sonbahar ve kış dönemlerinde öksürükte yatıştırıcı ve boĞazı yumuşatmak için ıhlamur çiçeĞi ve ayva tohumunun birlikte kullanılması gerektiĞini söylüyor. Ayva meyvesi ve yaprakları da taşıdıĞı bileşenleri nedeniyle öksürüklerde yardımcı olmaktadır. Bilhassa ıhlamur içerisinde hem lezzetin hem de etkinliĞin artmasını saĞlıyor. Yeşilada, ayva ve ıhlamur karşımınından elden edilen çaya tatlandırıcı şeker yerine istenirse bal ilave edilmesinin daha uygun olacaĞını bu sayede öksürüĞün ve diĞer soĞuk algınlıĞı belirtilerinin daha etkili bit şekilde kontrol altında tutulabileceĞini belirtiyor.