İLK YUMURTALIK NAKLİ ANNELERE UMUT OLDU

Bilim adamlarının verdiği bilgiye göre yumurtalık nakli operasyonu, 5 Mart’ta Hangzhou eyaletindeki Zhejiang Tıp Üniversitesi’nde gerçekleşti. Sekiz saat süren ameliyatla 34 yaşındaki Tang Fangfang’a kızkardeşi Tang Yezi’nin bir yumurtalığı nakledildi. 10 yaşında, kız evlat sahibi Fangfang’ın kanser nedeniyle iki yıl önce yumurtalıkları ve fallop tüpü alınmıştı.

Doktorlar, yeryüzündeki ilk yumurtalık naklinden bir ay sonra Fangfang’ın hiçbir komplikasyon sorunu yaşamadığını, hormon düzeyinin normal seyrettiğini, kızkardeş Yezi’nin de sağlığına kavuştuğunu belirttiler. Ancak Fangfang’ın yumurtlamaya başlayıp başlamadığı, yeniden doğurgan olup olmadığı henüz bilinmiyor. Cerrahlar ise genç kadının nakledilmiş yumurta sayesinde ikinci bir evlat sahibi olabileceği inancındalar ve bu muhtemel bebeğin yumurtalığın asıl sahibi yani teyzesinin genetik özelliklerini taşıyacağını hatırlatıyorlar.

Zhejiang Üniversitesi’nde operasyonu gerçekleştiren ekibin lideri, doğurganlık uzmanı Prof. Zheng Wei, şu açıklamayı yaptı:

‘‘Dünyanın dört bir yanındaki kısır çiftlere yardımcı olabilecek bir başarıya imza attık. İlk kez böyle bir operasyon deneniyor ve sonuçtan memnunuz. Daha önce hayvanlar üzerinde denenmişti. Nakledilen yumurtalığın Fangfang’da düzgün bir şekilde çalıştığını ve dişilik hormonunun olağan seviyesine yükseldiğini gözlemledik.’’

Bilim çevreleri ilk, yumurtalık naklini olağanüstü bir şans ve başarı olarak yorumluyor. Uzmanlar, organı bağışlayanla nakledilenin genetik yapısının ‘‘ikizler gibi uyumlu’’ olmasının çok etkili olduğuna dikkat çekiyorlar. Fangfang’ın bedeni nakledilen yumurtalığı benimsediğinden herhangi bir komplikasyona karşı ilaç alması gerekmemişti. Bu tekniğin yaygın olarak kullanılabilmesi için başka başarılı operasyonlara da gereksinim olduğuna işaret ediliyor.