Genel SağlıkHABERLER

İFTARLA SAHUR ARASINDA DÖRT ÖĞÜN BESLENİN

Oruç metabolizma üzerinde birçok değişikliğe neden olsa da bazı noktalara dikkat ederek, Ramazan’ı sağlıklı bir biçimde ve kilo almadan geçirmek mümkün. İftarla sahur arasında dört öğün beslenmek gerektiğine dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Cemal Aytaç Ak, Ramazan’da doğru beslenme önerileri paylaşırken, Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ertan Ökmen de özellikle kalp hastalarına yönelik önerilerde bulundu.

Ramazan bu yıl da yaz mevsiminin en sıcak dönemine denk geliyor. Hem oruç süresinin uzaması, hem terleme sonucu yaşanan sıvı kayıpları nedeniyle, sağlık için dikkat edilmesi gereken noktalar her zamankinden daha çok önem kazanıyor.

Mutlaka sahura kalkın!

Pek çok kişi sahura kalkmadan oruç tutmayı tercih ediyor. Ancak uzun süre aç kalmanın yaratacağı olumsuzlukları engellemek için mutlaka sahura kalkılması gerektiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Cemal Aytaç Ak, şu noktalara dikkat çekiyor:

• Sahurda çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden kaçının

• Sofranızda bunları tercih edin: Yumurta, süt, yoğurt, peynir, kurubaklagiller, zeytin, peynir, esmer ekmek, çiğ sebzeler, süt veya yoğurt, meyve veya taze sıkılmış meyve suları, reçel, komposto, kurubaklagil çorbaları, etli veya etsiz sebze yemeği

• Sıvı alımına dikkat edin. Bol bol su, komposto, hafif tuzlu ayran, meyve suları, açık çay gibi içecekler tüketin

• Besinlerin midede uzun süre kalarak, daha çok tok tutabilmesi için posalı yiyecekleri tercih edin.

Aşırı sıcaklar ve uzun oruç tutma saatleri sonrasında, iftarda çok fazla yemek yenilebildiğini bunun da özellikle kalp ve mide sorunlarına yol açtığını, kilo alımına neden olduğunu vurgulayan Diyetisyen Cemal Aytaç Ak, iftar ile sahur arasında dört öğün beslenmek gerektiğine dikkat çekiyor.

Kalp hastaları mutlaka hekimlerine danışmalı

Oruç tutmak özellikle kalp ve dolaşım sistemini etkiliyor. Uzun süren açlık ve susuzluk ile beraber sıcaklar nedeniyle de artan sıvı kayıpları kronik hastalar için daha da büyük önem kazanıyor. Vücudun sıvı kaybetmesi kalbin daha çok yorulmasına neden olduğu gibi böbreklerin çalışmasını da bozuyor, zehirli maddelerin kandan temizlenmemesine neden oluyor.

Ramazan’da özellikle kalp hastalarının tedavilerinde ayarlamalar yapılması ve ilaç alım saatlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ertan Ökmen, eğer hekim izin vermiyorsa orucun tutulmaması gerektiğini ifade ediyor:

“Hastaların iyilik hali ancak tedavileri düzenli devam ettiğinde sağlanabiliyor. Denge bozulduğunda bunu tekrar sağlamak çok uzun ve zahmetli olabiliyor. Hatta bazen hastaneye yatışları gerektirecek düzeylere ulaşabiliyor.”

Kilo almadan geçirmek mümkün

Araştırmalar, oruç tutan kişilerin, aslında Ramazan öncesi dönemden daha az kalori tüketseler de fiziksel aktivitenin de düşmesi, metabolizmanın yavaşlaması nedeniyle kilo kaybetmediklerini hatta almaya meyilli olduklarını gösteriyor. Üstelik Ramazan’da tatlı ve kolesterol açısından zengin gıdaların tüketimine olan eğilimin de arttığını vurgulayan Diyetisyen Cemal Aytaç Ak, oruç tutarken şişmanlamak istemeyen ve sağlığını korumak isteyenlerin beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğinin altını çiziyor.