Genel SağlıkHABERLER

İDRAR KAÇIRMA SORUNUN TEŞHİS EDİLMESİ?

Prof. Dr. Ateş Karateke idrar kaçırma hakkında bilgi veriyor.

İdrar kaçırma her kişi de farklı şekiller de olmasından dolayı doğru teşhisin konması için doğru olan tedavinin seçilmesi ve boşaltılması oldukça önemli olmaktadır.
İdrar kaçırma hastalığının tedavi çeşitleri nelerdir?
İdrar kaçırma hastalığının tedavi yöntemlerini kısaca şöyle sıralayabiliriz:
*Kişiye yapılan fiziki el ile muayene
*İdrar kültürü ve idrar tahlillerinin alınıp laboratuvar ortamında incelenip sonucun açığa *çıkması üzere tedavi yönteminin belirlenmesi
*Tıbbi hikâyesi ve idrar cetveli
*ürodinamik inceleme ile kişi için en kesin tanı yöntemidir.
İdrar kaçırma sorunların da kişiye uygulanan ilaç tedavisi nasıldır?
İdrar kaçırma durumun da özellikle kullanılan bu ilaçların etkileri hastadan hastaya değişir ve bunun için de doz ayarının yapılması gereklidir. Ayrıca bu ilaçları kullanan kişiler de farklı yan etkileri de oluşabilmektedir. Bunun için acele etmeden sabırlı olmak daha faydalıdır. Uzman hekimin önerilerinin dışına çıkılmadan bir tedavi çizelgesi uygulanmalıdır.
İdrar kaçırma tedavisin de cerrahi yöntem?
İdrar kaçırma tedavilerin de uygulanan tedavilerin etkisiz kalması ve özellikle stres kaynaklı ve psikolojik nedenlerden ötürü olan bir idrar kaçırma durumun da en etkili yöntem cerrahi girişimdir. Genel olarak başarı şansı da hastaya ve seçilen yönteme göre de %75 ile %95 arasın da olmaktadır. Ameliyat sonrası hastaların kendilerine temiz ve hijyenik ortamlar sağlaması durumunda oldukça iyi sonuçlar elde edilmektedir.