Genel SağlıkHABERLER

İÇE DÖNÜK, KAYGILI VE DEPRESİF KADINLARIN BAŞKA BİR SORUNU OLABİLİR!

Belirtileri cinsiyete göre farklılık gösterebilen “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu”; kadınları, erkeklerin aksine daha içe dönük, daha kaygılı ve depresif bir ruh hali içine sokabiliyor. Hareketli ve kuralları çiğneyen DEHB’li bir erkeğin belli bir süre sonra durumu fark edilip, kendisi aileleri veya çevresi tarafından tedaviye teşvik edilirken, susan ve kendi halinde olan DEHB’li bir kadının bu genel tavrı normal karşılanıp içinde bulunduğu durum gözden kaçırılabilir.

Son 20 yıldır yapılan çalışmalar sonucunda, genetik ve biyolojik bir rahatsızlık olduğu ortaya çıkartılan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nda; erkeklerin daha çok tedaviye gitmesi nedeniyle istatistikler, erkeklerde DEHB’nin kadınlara oranla 3 kat fazla olduğunu gösteriyor. Oysa, erkeklerin daha çok tedaviye gitmesinin belirgin sebeplerinden biri; DEHB belirtilerinin cinsiyete göre farklılıklar arz etmesi ve kadınların küçükken DEHB kaynaklı şikayetlerinden ailelerinin daha az rahatsızlık duyarak, uzman yardımına daha az başvurmaları.

DEHB’li kadınlar; hareketli, kuralları çiğneyen, davranış bozuklukları gösteren DEHB’li erkeklerin aksine daha içe dönük, çok daha kaygılı ve depresif bir ruh hali içinde bulunurken, davranış bozukluğu belirtilerini daha az gösteriyorlar. DEHB’li kadınlar ayrıca; DEHB’li erkeklere oranla kuralları daha az çiğniyor. Bu durum ise, çocukluktan itibaren DEHB teşhisini geciktiren ya da engelleyen önemli bir etken halini alıyor.

Geciken ya da engellenen DEHB teşhisi, kadınların daha çok içe kapanarak, insanların arkasında kalmalarına, kendileri yerine başkalarını desteklemelerine, hayatlarını başkalarına kendilerinden çok güvenerek yaşamalarına yol açıyor. Böylece kendilerine güvenleri olmayan kadınlar, içlerinde var olan gücü ve liderliklerini ortaya çıkaramıyorlar.

Profesyonel Dikkat Eksikliği Koçluğu sertifikalı, Psikoloji Yüksek Lisanslı S. Tana Alalu ve Eda Aydoğan tarafından kurulan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Koçluk Akademisi (DEHBka); kadınların, kendileri, aile bireyleri ya da çevrelerindeki kişiler için DEHB konusunda bilinçli davranarak, kadın gücüne sahip çıkmaları gerektiğini belirtiyorlar. Koçlar; DEHB’li kadınların bu rahatsızlıkla kendi mücadelelerinde ya da DEHB’li kişilere yaklaşımlarıyla başkalarına örnek olarak güçlerini ortaya koyabileceklerini vurguluyorlar.

Sadece yetişkinlerin değil, tüm DEHB’li bireylerin, “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu” rahatsızlıklarıyla başa çıkabilmelerine ve gündelik yaşamlarında daha etkin olmalarına yardımcı olan DEHBka; çalışmalarını gerektiğinde psikologlar, psikiyatristler ve özel eğitim uzmanları ile birlikte bütünsel bir yaklaşım eşliğinde gerçekleştiriyor.