Genel SağlıkHABERLER

HPV VİRÜSÜ RAHİM AĞZI KANSERİ GELİŞİMİNDE EN ÖNEMLİ RİSK FAKTÖRÜ

HPV aşısının cinsel olarak aktif olmadan önce 12 yaş civarında yapılması riski minimuma indiriyor

Rahim ağzı kanseri vakalarının % 95’inde HPV virüsü görülmektedir. Türkiye’de her yıl 1300’ün üzerinde kadın rahim ağzı kanserine yakalanmaktadır. Rahim ağzı kanserini önlemeye yönelik HPV (Human Papilloma Virus) aşısının erken yaşta yapılması gerekmektedir.

HPV (genital human papilloma virus) cinsel yol ile bulaşan ve genital siğil olarak bilinen kondilomlarin oluşmasından sorumlu olan viral bir enfeksiyondur. Dünyada ve Türkiye’de son bir kaç yıldır özellikle gençlerde giderek artan sıklıkta görülmektedir ve mutlaka ciddiye alınmalıdır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görünen bu hastalık, genel olarak genital bölgede görülür ve nadiren ağızda oluşur. HPV virüsünü almış kadınların %30-50’si bu virüsü kendi bağışıklık sistemi yardımı ile 8-12 ay içerisinde yok edebilir. Ancak HPV virüsü rahim ağzı kanserinin habercisi de olabilir. Bayındır Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ünal Eren, rahim ağzı kanseri nedeniyle dünyada her yıl 270 bin kadının hayatını kaybettiği vurgulayarak özellikle çok eşli kadınlarda ve erkeklerde bu risk artmakta olduğunu belirtti. HPV virüsü bir kez vücuda girdikten sonra, diğer virüslerdede olduğu gibi içeriye yerleşir ve zaman zaman alevlenir ve tekrarlayan enfeksiyonlar oluşturur.

HPV virüsü ve çıkan siğiller tespit edildiğinde mutlaka tedaviye başlanılmalı ve hasta yakından takip edilmelidir. Bu hastalık son derece bulaşıcıdır ve bu nedenle her zaman korunmak şarttır. Cinsel bölgeyi enfekte eden siğiller temas yolu ile kolayca yayılır. Bir kişiden diğerine bulaşması için tam bir ilişki olmasına da gerek yoktur. Sadece sürtünme yolu ile de bir kişiden kişiye bulaşabilir.

Belirtiler göz ardı edilmemeli

Genelde dış genital bölgede siğiller oluşur, hasta kendi görebilir ve eliyle hissedebilir. Siğiller yumuşak, ciltten hafif kabarık, pembe-beyaz renkli karnabahar benzeri oluşumlardır. Tek ya da grup halinde olabilir. Bunlar hiç bir zaman ağrı yapmaz ama ara sıra kaşınma ve yanma hissi verebilir. Tedavi edilmez ise bu siğiller uzun sure kalabilir, büyür ve daha başka bölgelere yayılmaya devam eder.

HPV virüsü görüldüğünde genelde rahim ağzı, yani serviks kanseri içinde test yapılması gerekmektedir. Kadınlar için en sık görülen kanser türüdür. HPV virüsü ve rahim ağzı kanserinden korunmak ve erken teşhis etmek için tek çare düzenli şekilde pap-smear testi yaptırmaktır.

Genital siğiller hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilmektedir ve HPV tanısı konulabilir. HPV tanısı konulan kişinin partneri de mutlaka muayene olmalı ve tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediği takdirde, bu virüs eşten eşe geçmeye devam eder. Erkeklerde belirti vermeyen HPV’nin olduğunu bilmek mümkün değildir ve sessiz enfeksiyon var ise bunu bulmak için bir test yoktur ne yazık ki. Kan dolaşımına geçmediği için kanda da bu virüsü bulmak mümkün değildir. Altı ay da bir yapılan pap-smear testleri ve kişisel korunma yöntemleri ile bu virüsten korunmak münkündür.

Hayat kurtaran aşı

2007 yılından bu yana ülkemizde de kullanımda olan HPV aşıları, rahim ağzı kanserine karşı bir koruyuculuk geliştirmekte yardımcı oluyor. Op. Dr. Ünal Eren’e göre son yıllarda ülkemizde de uygulanmaya başlanan rahim ağzı kanser aşısı nedeni ile de bunun önemi bir kat daha artmıştır. Rahim ağzı kanseri aşısı dünyada bir ilk ve ilk kez bir kanser türüne karşı kesin koruyuculuk gösteriyor. Aşının etkili olabilmesi için bu aşının HPV virüsü ile karşılaşmadan yapması gerekmektedir. HPV ile enfekte olmuş kadınlarda kesin tedavi mümkün değildir. İdeal olarak bu aşılar, cinsel olarak aktif olunmadan önce 12 yaş civarında yapılmalıdır. Aşı cinsel olarak aktif olmuş kadınlarda da yarar sağlamaktadır. Aşı sayesinde vücut, virüse karşı geliştirdiği koruyucu antikor miktarının rahim ağzında yoğunlaşmasında artış sağlıyor ve böylece koruyor.