Genel SağlıkHABERLER

HIZLI VERİLEN KİLOLAR ÖLÜME NEDEN OLABİLİR:

Obezite ve Metabolizma Hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya kısa vadede hızlı çözümlerin hayati problemlere yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Obezite ciddi bir hastalıktır, tıbbi olarak tedavi edilmelidir !

Günümüzde her iki kişiden birinin sağlık sorunu olan şişmanlık tedavisinde, elimizi nereye atsak mucize zayıflama yöntemleri ile ilgili alternatifler buluyoruz.

Bu mucize çözümlerin çoğu, kişinin o andaki yüksek kilosundan biran önce kurtulmasına yönelik son derece sağlıksız yöntemler olabiliyor. Mucize diyet reçeteleri veya hiç yan etkisi olmayan! bitkisel ürünler çok sık karşımıza çıkabiliyor.

Bunlardan bir tanesi de kişilerin biran önce kilo verebilmek için kendilerini belirli bir süre zayıflama kamplarına kapatması. Bu kamplarda, herkesin aynı vücut metabolizmasına sahip olduğu varsayılarak, herkese aynı diyetin ve aynı egzersiz programın uygulandığı, kişiye özel olmayan uygulamalar yapılmakta. Çok düşük enerjili yiyecekler ve çok yoğun egzersiz programları uygulanmakta.

Biz tıbben biliyoruz ki, herkesin metabolizma hızı aynı değildir. Herkesin vücut yapısı ve genetik yükü de aynı değildir. Kişiler metabolizma hızının altında çok düşük kalorili yiyeceklerle beslendirilip, çok yoğun egzersiz programları yaptırılırsa, çok hızlı kilo kaybına bağlı vücut elektrolit dengesinde bozulma, kalpte ritim problemleri ve buna bağlı ölümler ortaya çıkabilir. Bu tür programlarda ölüm olmasa bile saçlarda dökülme, tırnaklarda kırılma, halsizlik, yorgunluk, bayılmalar ve kalp çarpıntıları da ortaya çıkabilir. Zaten bu uygulamalarda hastaya yeni bir davranış modeli öğretilmediği için her ne kadar kısa sürede kilo verilse bile,hasta kendi hayatına döndüğünde verdiği kilolarını iki kat daha fazlası ile tekrar alabilmekte.. Sağlıklı olan kilo kaybı haftada minimum 500 gr. Maksimum 1kg’dir. Ayda 5-6 kilo kayıp sağlıklı olandır.

Şişmanlığın ciddi bir metabolizma hastalığı olduğu bilinmelidir. Şişmanlığa neden olan; insülin direnci, hipotiroidi, böbrek üstü bezlerinin fazla çalışması gibi klinik durumlar belirlenmelidir. Beraberinde şişmanlığın getirdiği hastalıklar açısından risk analizi yapılmalıdır. Mesela; Hipertansiyon, Kalp-Damar Hastalıkları, böbrek-karaciğer hastalıkları, şeker hastalığı gibi durumlar ortaya çıkarılmalı ve öncelikle bu yönde hastalar kontrol alınmalıdır. Ayrıca kişilerin metabolizma hızları, günlük alışkanlıkları irdelenerek hayat boyu gidecek davranış değişikliği eğitimine alınmalıdır. Şişmanlığın ciddi bir hastalık olduğu bilinci halk arasında oluşturulmalıdır. Kısa vadede hızlı çözümlerin çok büyük ciddi hayati problemlere yol açabileceği bilinmelidir.