HİPERAKTİF ÇOCUKLARA BALIK YAĞI

Hiperaktivite gözlenen çocuklarda, daha çok soğuk deniz balıklarından elde edilen omega-3 yağasidi içerikli şuruplar rahatsızlığın giderilmesinde büyük yarar sağlıyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Hasan Koç, hamilelik sırasında dengeli beslenmeyen annelerin çocuklarında vitaminve mineral eksikliğine bağlı olarak bazı rahatsızlıklar görüldüğünü söyledi.

Çocuklarda bu tür rahatsızlıkların görülme sıklığının, yaygın düzensiz beslenmeye bağlı olarak Türkiye’de daha fazla olduğunu ifade eden Koç, “Hamilelik ya da bebeklik döneminde, beyinsel gelişim için gerekli vitamin ve mineralleri alamayan çocuklar için, derin ve soğuk sularda yaşayan balıklardan elde edilen Omega-3 yağ asidi takviyesi önerilmektedir” dedi.

DİKKAT EKSİKLİĞİNE DE İYİ GELİYOR

Omega-3’ün balık yağında bulunduğunu belirten Koç, şunları kaydetti:

“Özellikle hiperaktivite gözlenen çocuklarda, omega-3 yağ asidi içerikli şuruplar, rahatsızlığın giderilmesinde büyük yarar sağlıyor. Bunu hastalarımızda net bir şekilde gözlemliyoruz. Bu vitamin grubununyararlı olduğu bir başka rahatsızlık ise ilköğretim çağındaki çocuklarda sıkça görülen dikkat eksikliğidir.

Omega-3 yağ asidi içerikli şuruplardan, uzman doktorun öngördüğü zaman dilimi içinde düzenli olarak kullanan çocuklarda dikkat toplama güçlüğü azalmaktadır. Omega-3 yağ asidi içeren ve tüm eczanelerde rahatlıkla bulunabilen bu şuruplardan, 1-6 aylık bebeklere günde 1 çay kaşığı, 7-12 aylık bebeklere 1 tatlı kaşığı, 1 yaş üzeri çocuklara ise 1 yemekkaşığı içirilebilir. Söz konusu ilaçların, hekim gözetiminde kullanılmasında yarar vardır.”

Koç, Türkiye’de Omega-3 yağ asidi kullanımının sağladığı yararlarla ilgili bilimsel bir araştırmanın henüz yapılmadığını, ancak Avrupa’da yapılan araştırmaların, vitamin-mineral eksikliği tespit edilen çocukların, Omega-3 yağ asidi verilmesiyle beyinsel gelişme gösterdiğini ortaya koyduğunu söyledi.

Söz konusu vitamin bileşeninin, sadece bebekler ve çocuklar değil,tüm yaş grubundan kişiler tarafından da kullanılabileceğini, doğal olarak elde edildiği için bugüne kadar herhangi bir yan etkisine rastlanmadığını sözlerine ekledi.