Genel SağlıkHABERLER

HERKES AKUPUNKTUR YAPAMAYACAK

Sağlık Bakanlığı sahte akupunkturculara karşı mücadele başlattı. Bakanlık komisyon oluşturarak hangi şartlarda ve hangi hastalıklarda kullanılacağını belirleyecek. Sertifikası olmayanlar tedavi yapamayacak.

Yeni standartlar

Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un yanı sıra İbrahim Tatlıses, Bülent Ersoy, Gönül Yazar gibi birçok ünlü sanatçının zayıflama yöntemi olarak tercih ettikleri akupunktur tedavisine standart getirildi.

Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili düzenlemeleri dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, bakanlık tarafından düzenlenmiş “akupunktur tedavisi uygulama sertifikası”na sahip olmayan hekimler akupunktur tedavisi uygulayamayacak. Yeni düzenlemeyle en eski tedavi yöntemi olarak bilinen akupunktur tedavisini uygulayacak birimler, sağlık kuruluşları, faaliyet alanları, hizmet ve altyapı özelliklerine ve sağlık ekibinin yapısına göre, üniteler, merkezler ve muayenehaneler olarak ayrıldı.

Sağlık Bakanlığı “Akupunktur Bilim Komisyonu” kuracak. Komisyon, Türkiye’de akupunktur uygulamak isteyen kişilerin yurtdışında ve yurtiçinde alınmış akupunktur eğitimini belirleyen belge ve sertifikaları inceleyerek değerlendirme raporu hazırlayacak.

Akupunktur uygulama yetkisi

Akupunktur tedavisi uygulayacakların, kanun gereğince hekim ve bakanlıkça düzenlenmiş “Akupunktur Tedavisi Uygulama Sertifikası”na sahip olmaları gerekecek. Bakanlık izni ile açılan kurslarda veya yurtdışında eğitim aldığını belgeleyen kişilerin aldıkları eğitimlerin bakanlıkça uygun olduğu kabul edilenler, gerek görülürse bakanlıkça, Bilim Komisyonu üyelerinden oluşan bir jüride değerlendirmeye tabi tutulacak ve burada yeterli olanlara akupunktur tedavisi uygulama sertifikası düzenlenecek. Kamu kurum ve kuruluşlarına ait yerlerde uygulanacak akupunktur tedavisinde de aynı uygulama şartları geçerli olacak. Kamu kurum ve kuruluşlarına ait yerler bilim komisyonunca alınan tavsiye kararlarına dayanan bakanlık talimatları ile bakanlıkça verilen kararlara uymak zorunda olacak. Sağlık kuruluşları, müdürlükler tarafından oluşturulan ekipler tarafından düzenli olarak denetlenecek.

Yardımcı tedavi yöntemi

Akupunktur uzmanlarının kapısını Türkiye’de daha çok kilolarından şikayetçi olanlar aşındırırken Batılı ülkelerde akupuntur çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı yöntem olarak kullanılıyor. Akupunktur uzmanı Dr. Faruk Öncel, bakanlığın akupunktur uzmanlarını bilgilendirmesi gerektiğini belirterek uygulamanın demokratik olmadığını söyledi. Dr. Öncel, dünyanın hiçbir yerinde bu tür bir uygulamaya rastlamadığını vurgularken şunları kaydetti: “Yönetmelik 1219 sayılı yasaya uymuyor. Doktor hastası için uygun gördüğü tedavi şeklini seçmekte özgürdür. Bakanlık uygulamayla binlerce sahte akupunkturcuyu engellemeye çalışıyor; ama bunu yaparken konunun uzmanlarını göz ardı ediyor. Bizler de akupunktur uzmanıyım diye piyasada gezenlere karşıyız. Neredeyse her çekik gözlü her zayıflama sabunu satan, uzman sanılıyor.” Bu arada Tabipler Odası’ndan yapılan açıklamada uygulamanın gerekli olduğuna dikkat çekildi. Uygulamayla sahte akupunkturcuların önüne geçileceği vurgulandı.

Seansı 30 ile 80 milyon lira

Akupunkturun bir seansı 30 milyon ile 80 milyon arasında değişiyor. Akupunktur son yıllarda genellikle zayıflama amaçlı olarak tercih ediliyor. Ayrıca kas ve iskelet sistemi hastalıkları, kemoterapiye bağlı bulantılar, kronik ağrılar gibi 40’a yakın hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Akupunktur, uçları kesik olmayan iğnelerin belirlenen noktalara batırılması şeklinde uygulanıyor.